Powiat Kaliski: 15. Rocznica Protestów Rolniczych

  • 26.02.2018, 12:00
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: 15. Rocznica Protestów Rolniczych UG Opatówek
W niedzielę 25 lutego 2018 r. odbyły się obchody 15. Rocznicy Protestów Rolniczych w Marchwaczu i Cieni Drugiej.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą brutalną pacyfikację protestu rolniczego w dn. 12 lutego 2003 r w Cieni Drugiej. Następnie uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie w intencji Ojczyzny i Rolników w kościele parafialnym w Rajsku odprawionym przez ks. Jędrzeja Zaczyka. Po uroczystościach kościelnych udano się do Marchwacza - miejsca największych protestów rolniczych w tamtym czasie. Przy tamtejszym obelisku złożono kwiaty. Dalsza część uroczystości rocznicowych odbyła się w Szkole Podstawowej w Marchwaczu, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia i przygotowano ciepły poczęstunek.
W obchodach udział wzięli: Posłowie Piotr Kaleta i Tomasz Ławniczak, Wicewojewoda Województwa Wielkopolskiego Marlena Maląg, Witold Tomczak, przedstawiciele władz powiatu kaliskiego, władze Gminy Szczytniki Wójt Marek Albrecht i Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Augustyniak. Gminę Opatówek reprezentował Sekretarz Krzysztof Dziedzic, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek Marek Szlenkier, Radni Sławomir Śniegula oraz Mateusz Walczak. Obecni byli także sołtysi, przedstawiciele Izb Rolniczych, delegacje i poczty sztandarowe ''Solidarności'', ''Solidarności Rolników Indywidualnych'', ''Samoobrony'', środowiska patriotyczne, dyrektorzy szkół, wychowawcy, a także przede wszystkim licznie zgromadzeni rolnicy - uczestnicy tamtych wydarzeń.
Organizatorzy informują, iż z uwagi na fakt 15 - lecia protestów rolniczych, kolejne obchody upamiętniające te wydarzenia odbywać będą się co 5 lat. UG Opatówek.

Patrycja Pera

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe