Kalisz: Nowy pomysł prezydenta! Kalisz wchłonie Gminę Żelazków!

  • 22.02.2018, 15:05 (aktualizacja 22.02.2018, 15:10)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Nowy pomysł prezydenta! Kalisz wchłonie Gminę Żelazków! UM Kalisz
Na najbliższej komisji Rady Miejskiej Kalisza, która odbędzie się 27 lutego, pod obrady trafią dwa projekty dotyczące poszerzenia granic miasta.

Pierwsza dotyczy wycofanie punktu 4 w przyjętej uchwale z 25 stycznia 2018 roku w sprawie zmiany granic Miasta Kalisza, w której postanowiono przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami Kalisza dotyczące włączenia do miasta z Gminy Żelazków obszarów sołectw Kokanin, Niedźwiady, części obszarów sołectw: Kolonia Skarszewek, Wojciechówka, Pólko i Szosa Turecka. W zamian za to kaliscy radni będą obradować nad wchłonięciem całej Gminy Żelazków.

- Propozycja połączenia Gminy Miasta Kalisz (miasta na prawach powiatu) z Gminą Żelazków jest inicjatywą zgodną z kierunkiem polityki władz państwowych - dążeniem do wzmacniania jednostek samorządu terytorialnego m.in. poprzez dobrowolne łączenie się jednostek gminnych - pisze w uzasadnieniu prezydent, Grzegorz Sapiński.

Prezydent przypomina również, że Rada Gminy Żelazków, 30 stycznia 2018 roku przegłosowała uchwałę, w której zawarta jest wola włączenia do terenów Gminy Żelazków tereny Gminy Kalisz. W wyniku połączenia tych dwóch obszarów, powstałaby nowa jednostka samorządu terytorialnego licząca ok. 111 tys. mieszkańców i obejmowała by powierzchnię 183,76 km kwadratowych.
Wygląda na to, że projekt uchwały kaliskiego włodarza jest odpowiedzią na działania wójta Gminy Żelazków Sylwiusza Jakubowskiego. Nie wiadomo teraz kto kogo wchłonie, ale jedno jest pewne, że całą tę dyskusję i przepychanki w  postaci kolejnych uchwał wywołał prezydent Grzegorz Sapiński, który w styczniu 2018 roku przedstawił Radzie Miejskiej Kalisza uchwałę. Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ! Kalisz miał przejąć  tereny z sześciu gmin i trzech powiatów. Uchwała została przegłosowana, ale wyraża ona tylko wolę poszerzenia granic miasta, nie podejmując konkretnych działań. W obu przypadkach będą przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe