Aglomeracja: Więcej pieniędzy na Program Wieloletni "Senior+"

  • 22.02.2018, 09:00
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Więcej pieniędzy na Program Wieloletni "Senior+"
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o wynikach otwartych konkursów Programu "Senior+". W kalisko-leszczyńskim okręgu wyborczym dofinansowanie na utworzenie i wyposażenie otrzyma 7 nowych placówek, natomiast 11 już istniejących dostanie finansowy zastrzyk na zapewnienie bieżącego funkcjonowania w 2018 roku. Łączna kwota przeznaczona na tego typu placówki w kalisko-leszczyńskim okręgu wyborczym wyniesie ponad 2,5 mln zł.

W budżecie Programu Wieloletniego "Senior" + na lata 2015-2020 nabieżący rok rząd zabezpieczył 80 mln zł na cały program. Jest to najwyższa do tej pory kwota. W aktualnej edycji dofinansowanie otrzymały wszystkie podmioty, które złożyły wnioski i przeszły ocenę formalną. W skali kraju dofinansowanie wyniosło nieco ponad 50 mln zł, stąd ministerstwo w najbliższym czasie planuje kolejny nabór wniosków.

Wśród nowych placówek na naszym terenie otwartych i wyposażonych będzie 6 Dziennych Domów "Senior+" i 1 Klub "Senior+". Dofinansowanie otrzymały samorządy: Gmina Perzów (pow. kępiński), Miasto i Gmina Krotoszyn, Gmina Sieroszewice (powiat ostrowski), Gmina Chocz (powiat pleszewski), Gmina Gostyń (powiat gostyński), Gmina Żelazków (powiat kaliski) oraz Gmina Koźminek (powiat kaliski). Łącznie w nowych placówkach zapewnionych będzie ponad 200 miejsc.

Natomiast na zabezpieczenie środków finansowych już istniejących tego typu jednostek fundusze zostaną przekazane do samorządów: Gminy Dobrzyca (powiat pleszewski), Gminy i Miasta Ostrów Wielkopolski, Powiat Pleszewski, Gmina i Miasto Odolanów, Gmina Jarocin, Miasto i Gmina Mikstat, Gmina Baranów oraz Gmina Krobia. Środki przeznaczone będą na 5 Dziennych Domów "Senior+" oraz 6 Klubów "Senior+". Istniejące placówki zapewniają prawie 350 miejsc w kalisko-leszczyńskim okręgu wyborczym.
- Polityka senioralna i społeczna przez pierwsze dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości była niejako w centrum działań rządu premier Beaty Szydło i Klubu Parlamentarnego PiS - mówi poseł Jan Mosiński. - Była realizowana skutecznie, czego efektem jest między innymi podwyższenie najniższych emerytur, najniższej płacy, czy stawki godzinowej. Również inicjatywy lokalne wspierane są z budżetu państwa, w tym takie, jak Dzienny Dom "Senior+", czy Klub "Senior+". W rozwoju tej inicjatywy doskonale widać, że pomoc rządową samorządy mogą uzyskiwać na potrzebne i celowe inwestycje. W tym przypadku dla potrzeb osób starszych. Należy podkreślić, że w ramach Dobrej Zmiany wprowadzane są także inne programy społeczne.


 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe