Ostrów: 100 litrów krwi na 100-lecie ZHP

  • 21.02.2018, 14:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: 100 litrów krwi na 100-lecie ZHP
Rok 2018 to dla Związku Harcerstwa Polskiego rok setnego jubileuszu. W ramach tej rocznicy harcerze ostrowskiego Hufca ZHP postanowili zainicjować akcję promującą krwiodawstwo - "100 litrów krwi na 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego". Akcja rusza już jutro - 22 lutego - w bardzo szczególny dzień dla światowego skautingu - Dzień Myśli Braterskiej.

Krew "na konto" harcerzy oddawać będzie można 22 lutego, 23 kwietnia, 26 czerwca, 31 sierpnia i 7 listopada. Każdy, kto w wymienionych terminach odda krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrowie Wielkopolskim otrzyma specjalne podziękowanie. Osoby, które przez cały rok wezmą udział w akcji czterokrotnie otrzymają na zakończenie akcji statuetkę "Kropli Braterstwa".
- Jak mówił Robert Baden-Powell, twórca skautingu, głównym obowiązkiem skauta, jest pomóc tym, co się znajdują w potrzebie, wszelkim sposobem jaki jest w naszej mocy - mówi pwd. Karolina Krawczyk z ostrowskiej Komendy Hufca ZHP. - Myślę, że oddanie krwi, która może pomóc drugiemu człowiekowi doskonale wpisuje się w tę ideę. Myślę, że to najpiękniejszy sposób, w jaki możemy świętować jubileusz ZHP.

W Polsce co minutę potrzebny jest litr krwi. Potrzebna jest dla ratowania zdrowia i życia ofiar wypadów, niezbędna podczas wielu zabiegów chirurgicznych. Na preparaty wytwarzane z krwi czekają osoby cierpiące na choroby krwi. Jest szczególnym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Niestety są chwile, gdy nawet największe umiejętności ratownicze nie wystarczają. By uratować ludzkie życie konieczna jest krew. Do przeprowadzenia jednej operacji potrzeba od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu litrów krwi - by taką ilość pozyskać, potrzeba ofiarności wielu dawców.
- Chyba każdy słyszał pojawiające się w mediach dramatyczne komunikaty o pilnej potrzebie krwi - mówi hm. Jerzy Hnatyk, komendant Hufca ZHP w Ostrowie Wielkopolskim. - Wierzę, że dzięki naszej akcji wypromujemy ideę krwiodawstwa w środowisku harcerzy i ich rodzin. Do oddawania krwi w ramach naszej akcji zachęcamy jednak nie tylko harcerzy, ale również osoby spoza ZHP. Będzie nam bardzo miło jeśli zechcą odpowiedzieć na nasz apel i włączyć się do tej akcji.

Harcerska akcja rusza w czwartek, 22 lutego. Krew można oddawać w punkcie krwiodawstwa w ostrowskim szpitalu pomiędzy godziną 8.00 a 12.00.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe