Kalisz: 91. Kaliszobranie

  • 20.02.2018, 10:46 (aktualizacja 21.02.2018, 09:21)
  • Patrycja Pera
Kalisz: 91. Kaliszobranie Marek Bergman
W sobotę, 17 lutego, kaliscy przewodnicy PTTK 91. spacerem w cyklu „Kaliszobranie” zainaugurowali dziesiąty już sezon tych, popularyzujących wiedzę o naszym mieście, imprez.

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, gdzie dyrektor tej placówki - Piotr Bigora oraz Przemysław Dunaj opowiedzieli nieco dykteryjek z historii samego obiektu i - przede wszystkim – przybliżyli obecną działalność ośrodka. Natomiast hasło przewodnie spaceru brzmiało „(Z) Konopnicką o kaliskich literatach”, a jego wybór wynikał choćby z faktu, że prowadzący tradycyjnie imprezę dr Piotr Sobolewski dalszy spacer poprowadził ulicą kaliskiej literatki właśnie - od Kalińca przez osiedle Asnyka, aż po wiadukt przed Zagorzynkiem. Oprócz opowieści o Dąbrowskiej, Asnyku i Konopnickiej w gawędzie padały też nazwiska innych pisarzy związanych z Kaliszem – począwszy od XVII-wiecznych polemistów z czasów kontrreformacji: Wojciecha z Kalisza i Marcina Łaszcza, poprzez Samuela Twardowskiego, Stanisława Kobierzyckiego, Grzegorza Knapskiego, Ignacego Wilczka, Sebastiana Śleszkowskiego i wielu kolejnych – aż po tych współczesnych. Przy okazji – rzecz jasna - uczestnicy spaceru wspólnymi siłami, starali się odtworzyć obraz mijanych okolic sprzed pół wieku, wspominając obiekty, których już w osiedlowym pejzażu nie ma. Impreza, mimo „konkurencji” w postaci transmisji z konkursu skoków na koreańskich igrzyskach, cieszyła się, tradycyjnie, sporym zainteresowaniem a jej, uczestnicy po zakończeniu szparko udali się przed domowe telewizory. Bonus był równie atrakcyjny – zdążyli obejrzeć „złote” skoki Kamila Stocha.

Kaliszobranie zorganizowano przy współpracy z kaliskim oddziałem TOnZ przy finansowym wsparciu Miasta Kalisza, udzielonym w ramach mecenatu nad kulturą.

Tekst: Piotr Sobolewski

Patrycja Pera

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe