Ostrów: A w piecach malowane drewno i sklejka…

  • 16.02.2018, 09:49 (aktualizacja 16.02.2018, 12:18)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: A w piecach malowane drewno i sklejka…
Zima w pełni, a temperatury w ciągu dnia i nocy nadal ujemne. Wszystko to sprawia, że mieszkańcy Ostrowa intensywnie ogrzewają swoje mieszkania i domy. Duża liczba dymiących kominów oraz bezwietrzne dni powodują, iż nad miastem unosi się uciążliwy smog. Pomimo wielu apeli, informacji przekazywanych przez media, strażnicy nadal ujawniają przypadki niezgodnego z prawem spalania niedozwolonych materiałów odpadowych

Nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę jak szkodliwe dla ludzi i środowiska niesie za sobą termiczne przekształcanie odpadów w piecach.
- Apelujemy do ostrowian, ostrzegamy przed niezgodnym z prawem spalaniem odpadów. I nie dotyczy to wyłącznie plastików, szmat, czy opon, bo w tej kwestii świadomość mieszkańców jest duża, ale również innych odpadów, których nie należy wrzucać do pieca – wymienia Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej.

Od końca stycznia strażnicy miejscy, podczas kontroli palenisk, ujawnili w czterech przypadkach używanie do rozpalenia w piecu np: drewna pokrytego farbą pochodzącego ze starej stolarki okiennej, zrzynek ze sklejki, impregnowanego drewna pokrytego lakierem, czy też odpadów z płyt wiórowych.
- W przypadkach stosowania do rozpałki wilgotnego drewna, strażnicy wielokrotnie pouczali mieszkańców o konieczności jego wcześniejszego wysuszenia zanim trafi do pieca – dodaje komendant straży.

We wszystkich ujawnionych przypadkach osoby dopuszczające się wykroczenia z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach ukarane zostały mandatami karnymi.

Mając na uwadze stopień zanieczyszczenia powietrza nad naszym miastem, negatywne skutki jego oddziaływania i szkodliwości na nasz organizm, straż miejska ponownie apeluje do mieszkańców, że tego rodzaju pozbywanie się kłopotliwych odpadów powoduje, że trujemy siebie, swoich najbliższych a zwłaszcza dzieci, narażając się jednocześnie na karę grzywny do 500 zł.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe