Ostrów: Miliony dla Wodkanu. Umowa podpisana

  • 13.02.2018, 13:09 (aktualizacja 14.02.2018, 11:18)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Miliony dla Wodkanu. Umowa podpisana
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy ponad 40 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w Ostrowie Wielkopolskim. W uroczystym podpisaniu dokumentów w Warszawie uczestniczyli prezes Funduszu Kazimierz Kujda, prezes Wodkanu Marek Karolczak, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek i poseł Jan Mosiński.

Dofinansowanie z unijnych środków przeznaczone zostanie na projekt "Rozbudowa systemu odprowadzania ścieków i gospodarki osadowej w aglomeracji Ostrów Wielkopolski". Ekologiczna inwestycja o całkowitym koszcie blisko 80 mln zł, która będzie realizowana do końca 2020 roku, wsparta zostanie kwotą 41 mln zł. Konsekwencją realizacji tej inwestycji będzie m.in. przyłączenie ponad 900 nowych użytkowych do sieci kanalizacyjnej oraz polepszenie oczyszczania ścieków.

Jak mówi prezes Kazimierz Kujda, podpisanie umowy, w wyniku której dojdzie do skutku ta inwestycja, to ważna wiadomość dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.
- Inwestowanie w gospodarkę wodno-ściekową w Polsce, to jedno z niezwykle ważnych działań proekologicznych i prospołecznych, wpisujących się w politykę ekologiczną polskiego państwa, rządu i Ministerstwa Środowiska oraz w praktyczną realizację zrównoważonego rozwoju - podkreśla Kazimierz Kujda.

Podobnie wypowiada się poseł Jan Mosiński.
- Bez wątpienia jest to wielkie wydarzenie i dobra wiadomość dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego - mówi parlamentarzysta. - Nie ukrywam, że żywo interesowałem się losami tego projektu, co podkreśliłem zabierając głos, mówiąc, że dobre projekty są dobrze oceniane. Dodałem również, że troska o stan środowiska była za rządów premier Beaty Szydło priorytetem i nadal jest priorytetem premiera Mateusza Morawieckiego.

Inwestycja zakłada modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków w Ostrowie Wielkopolskim, modernizację stacji uzdatniania wody i ponad 10 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz budowę prawie 9 km kanalizacji sanitarnej, a także renowacji i przebudowy kilometrowego odcinka sieci wodociągowej. Dodatkowo, jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - ,,Przedsięwzięcie obejmuje również dostawę i montaż inteligentnego systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi GIS oraz zakup trzech samochodów specjalistycznych, służących do czyszczenia i inspekcji sieci kanalizacji sanitarnej".

Poza unijną dotacją (41 mln zł), przedsięwzięcie będzie współfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i
Gospodarki Wodnej (17,5 mln zł pożyczki), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (3,8 mln zł pożyczki) oraz ze środków własnych spółki (16,7 mln zł).

Fot. NFOŚiGW Warszawa

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe