×

Karate: Nauczyciel i wychowawca młodych sportowców

  • 13.02.2018, 11:40
  • Ryszard Binczak
Karate: Nauczyciel i wychowawca młodych sportowców
Karate w Ostrowie Wielkopolskim ma ogromne tradycje. Jednym z trenerów stylu shotokan jest Jerzy Roszyk, którego sylwetkę znają doskonale kibice sztuk i sportów walki z południowej Wielkopolski.

Podopieczni tego wybitnego instruktora karate, uczestnicząc w licznych zawodach, rozsławiali - na przestrzeni lat - miasto Ostrów Wielkopolski nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale i na świecie. W 1997 roku karateka ten zdobył czwarte miejsce podczas mistrzostw Europy w Holandii, a jego uczniowie przywieźli z tej imprezy sportowej trzy medale: Aleksandra Kotwicka zdobyła wicemistrzostwo Europy, Kajetan Rachański został wicemistrzem starego kontynentu, a Maciej Dudziński został brązowym medalistą tych bardzo prestiżowych mistrzostw.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

Jerzy Roszyk jako pierwszy ostrowski karateka posiadał bardzo wysoki stopień - trzeci dan w stylu shotokan, a kwalifikacje te uzyskał u nieżyjącego już Taiji Kase, który powszechnie uznany został za jeden z największych autorytetów w świecie karate. Śledząc rozwój kariery ostrowskiego mistrza, można dużo dowiedzieć się o historii karate w naszym mieście. Rozpoczął trenować w 1978 roku. Bardzo dużo ćwiczył oraz czytał na temat pasjonującej go sztuki walki. Z czasem poznał ludzi, którzy utrzymywali ścisły kontakt z karatekami z Poznania. Znajomość z tymi osobami przyniosła mu możliwość własnego rozwoju. Poznawał nowe techniki, a następnie doskonalił je podczas ciężkich i bardzo licznych treningów. Przełomowym wydarzeniem dla ostrowskiego karate był przyjazd, na początku lat osiemdziesiątych, do naszego miasta Roberta Sworka z Poznania. Ten człowiek zorganizował na sali szkolnej przy ulicy Wolności spotkanie dla zainteresowanych uprawianiem karate. Zgłosiło się ponad 450 osób, z których po pierwszym miesiącu treningów zostało zaledwie około 40 najwytrwalszych. Wśród tej grupy znajdował się Jerzy Roszyk. Kolejnymi jego trenerami byli instruktorzy również z Poznania: Przemysław Starkowski, a następnie kilkunastokrotny mistrz Polski i reprezentant naszego kraju w karate - Paweł Przybylski.

W roku 1987 ostrowski karateka został powołany do odbycia służby wojskowej, podczas której poznał wielokrotnego mistrza Polski Bogdana Boczniewicza. Z tym sportowcem ćwiczyli, ukochaną sztukę walki, w każdej wolnej chwili doskonaląc swoją technikę. Po zakończeniu służby wojskowej Jerzy Roszyk powrócił do rodzinnego Ostrowa Wielkopolskiego i nawiązał kontakt z lokalnym środowiskiem karate. Posiadał wówczas najwyższy stopień szkoleniowy - 1 kyu (trzeci brązowy pas), ale jego dążeniem był stopień mistrzowski, czyli 1 dan (czarny pas). Marzenie to stało się faktem, a po kilku latach przyszedł czas na kolejne stopnie mistrzowskie.

W 1991 roku otworzył własną sekcję karate, która istnieje do dnia dzisiejszego. Od 6 lat połączona jest z sekcją bokserską. Obecnie treningi odbywają się na małej sali gimnastycznej w szkole przy ulicy Tuwima 12 w poniedziałki oraz czwartki w godzinach 19.30 - 21.00. Obecnie trener ogłosił nabór, a więc mogą zgłaszać się chętne osoby, które niekoniecznie chcą osiągać wielkie cele sportowe, ale pragną poprawić swoją kondycję, dbając o zdrowie i dobre samopoczucie.
                                
Maciej SZWED

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe