Ostrów: Seniorze, uważaj „na legendę”!

  • 13.02.2018, 09:51
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Seniorze, uważaj „na legendę”!
W związku z pojawiającymi się nowymi metodami przestępstw, których ofiarami padają osoby starsze, policjanci prowadzą szereg działań profilaktycznych mających na celu informowanie o możliwych zagrożeniach. Jedną z nowszych metod oszustw stosowanych na seniorach jest oszustwo „na legendę”.

Policjanci ostrowskiej komendy przez cały czas prowadzą działania w ramach wielkopolskiego programu profilaktycznego „Bezpieczne życie seniorów”. W ostatnim czasie mundurowi odwiedzali seniorów również podczas szkolno-przedszkolnych obchodów Dnia Babci i Dziadka, gdzie podczas krótkiej pogadanki przypominali o zagrożeniach związanych z oszustwami, a także rozdawali ulotki informacyjne. Spotkania odbywały się w ramach akcji „Sztuczka na wnuczka”.

Warto jednak pamiętać, że przestępcy wciąż zmieniają swoje metody działania. Najbardziej powszechnymi z oszustw są te „na wnuczka” czy „na policjanta”. Jedna z nowszych metod działania oszustów nazwana została oszustwem „na legendę”.

Jak rozpoznać oszustwo „na legendę”? Oto jeden z przykładów:

Na telefon stacjonarny seniora dzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza CBŚP. Oszust oświadcza, że są prowadzone działania mające na celu udaremnienie ataków hakerskich na rachunki prowadzone w bankach. Jednocześnie fałszywy funkcjonariusz informuje, że rachunek bankowy seniora jest zagrożony i musi on podjąć współpracę z Policją.

Aby nie wzbudzać u ofiary podejrzeń, dla potwierdzenia swoich słów, oszust oświadcza, że o dalszych krokach senior zostanie poinformowany przez innego z „policjantów”. W kolejnym etapie „legendy” senior zostaje „połączony” z fałszywym funkcjonariuszem, który nakazuje mu udać się do najbliższej placówki swojego banku i tam podjąć wszystkie oszczędności celem późniejszego przekazania ich do depozytu policyjnego.

Charakterystyczną rzeczą podczas oszustw jest też fakt, że przestępcy przez cały czas utrzymują kontakt telefoniczny z ofiarą. Fałszywy funkcjonariusz przez cały czas kontroluje czy osoba wykonuje jego polecenia i nie pozwala się rozłączyć. Ostatecznie senior proszony jest o przekazanie gotówki innemu „policjantowi”, który najczęściej jest w „umundurowaniu cywilnym”, tym samym, nieświadomie ofiara przekazuje swoje oszczędności przestępcom.

Nie dajmy się oszukać i pamiętajmy, że w przypadku podejrzenia przestępstwa należy niezwłocznie kontaktować się z policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112!

 

Opr. st. sierż. Patrycja Lichtarowicz
KPP Ostrów

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe