×

Powiat Ostrowski: Oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim w Ołoboku

  • 12.02.2018, 12:10
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim w Ołoboku
W Ołoboku odbyły się obchody związane z 99. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Okolicznościowa akademia odbyła się w miejscowej szkole podstawowej.

Zaproszonych gości oraz mieszkańców Ołoboku i Sławina powitał dyrektor szkoły Dariusz Ratajczyk. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: zastępca wójta gminy Sieroszewice Ryszard Boduch, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak, wiceprzewodnicząca Rady Gminy, a zarazem sołtys Ołoboku Teresa Lemiesz, proboszcz parafii w Ołoboku ks. prałat Tomasz Lenczewski, kustosz Muzeum Ziemi Ołobockiej Maria Ciapierzyńska, emerytowany nauczyciel Jan Dera, poeta Piotr Fałczyński, harcerze Hufca Ziemi Ostrzeszowskiej, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele i dzieci.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

W programie artystycznym uczniowie przypomnieli historię Powstania Wielkopolskiego, a także wskazali na udział mieszkańców Ołoboku w tym powstaniu. Program został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Ilony Mielcarek, Lucyny Wittek, Marty Kurek i Bogumiła Waleriana. W swoim wystąpieniu zastępca wójta Ryszard Boduch dziękował dyrektorowi szkoły i sołtys Ołoboku za zorganizowanie akademii i utrwalania wśród młodego pokolenia pamięci o bohaterach narodowych, którzy swoje życie oddali za ojczyznę. Słowa wdzięczności wyrazili także przewodniczący Rady Gminy Paweł Siwak i proboszcz parafii ks. prałat Tomasz Lenczewski. Po apelu wszyscy udali się na cmentarz, gdzie znajduje się grób Powstańców Wielkopolskich pochodzących z Ołoboku. Przedstawiciele władz samorządowych gminy Sieroszewice złożyli kwiaty, a delegacja szkoły zapaliła znicz. Odmówiono także modlitwę w intencji poległych. Na północny wschód od drewnianego kościoła usytuowany jest podwójny grób szeregowców z 4 Kompanii 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich poległych 21 lutego 1919 roku pod Zdunami: Jana Wargi (20 lat) i Stanisława Rojka (19 lat). Mogiła jest ziemna, a nagrobek betonowy zwieńczony krzyżem ma tablicę z napisem czczącym poległych w obronie ojczyzny.

EK

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe