Aglomeracja: Lodowiska pękają w szwach!

  • 12.02.2018, 08:25 (aktualizacja 12.02.2018, 10:14)
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Lodowiska pękają w szwach!
W Kaliszu lodowisko działa już od 9 lat, a od początku grudnia 2017 roku ostrowianie mogą cieszyć się własnym.

W Kaliszu lodowisko powstało w 2009 roku, przy Hali Arena Kalisz i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym sezonie od 10 listopada zarejestrowano już 18 tysięcy odwiedzin. Latem zamienia się w rolkowisko i w park rozrywki dla najmłodszych.
- Uwielbiam sporty zimowe - przyznaje Ania z Kalisza. - Cieszę się, że w Kaliszu mam możliwość realizowania mojej pasji. Mimo że mam dużo pracy, to staram się pojeździć na łyżwach przynajmniej trzy razy w tygodniu.  
Spółka Aquapark Kalisz postawiła na ekonomię i ekologię. Obecny system elektrycznego ogrzewania lodowiska został zastąpiony systemem wykorzystującym odzysk ciepła z agregatów produkujących lód. To pionierski projekt w tego typu obiektach, który podniósł jakość usług, a także da realne oszczędności.
Rozpoczęte w ubiegłym roku inwestycje w infrastrukturę nie ominęły także obiektu lodowiska. Powstała kolejna zabudowa ścian obiektu przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 22-24. Pozwoli ona efektywniej utrzymać odpowiednią temperaturę tafli, a tym samym dłużej cieszyć się jazdą na łyżwach przy nieco wyższych temperaturach na zewnątrz. Maksymalna temperatura powietrza, przy której tafla lodu utrzymuje się, wynosi 10 stopni Celsjusza.
Zdecydowanie największą inwestycją na terenie lodowiska w ostatnich latach jest przebudowa systemu ogrzewania obiektu (pomieszczeń dla klientów, biur, toalet, zaplecza). Do utrzymania tafli lodowiska w odpowiedniej temperaturze służą dwa duże agregaty chłodnicze. Produktem ubocznym chłodzenia jest ciepło wytwarzane w tym procesie.
- Wykorzystaliśmy to ciepło poprzez system instalacji odzysku, w skład którego wchodzą wymienniki płytowe wraz z automatyką oraz zbiorniki buforowe z systemem rozprowadzenia ciepła w budynku - podkreśla Radosław Janczak, prezes Aquapark Kalisz. - Do celów centralnego ogrzewania zamontowano w pomieszczeniach socjalnych oraz toaletach grzejniki oraz nagrzewnice powietrzne, co w znaczący sposób podniosło komfort dla korzystających z lodowiska.
Zastosowany system odzysku ciepła z agregatów rozwiązuje również problem śniegu zbieranego przy codziennej konserwacji lodowiska.
- Podczas prac modernizacyjnych zamontowaliśmy nagrzewnicę powietrzną oraz wężownicę wodną zasilaną ciepłem z układu odzysku, które roztapiają śnieg. Do tej pory śnieg usuwany był przez firmę zewnętrzną, co stanowiło dodatkowy koszt - informuje Jacek Kujawski, kierownik działu technicznego. - Wszystkie prace związane z budową nowego systemu ogrzewania obiektu poszły zgodnie z planem, a jego efekty można poczuć przekraczając próg lodowiska. Dzięki modernizacji obiekt zyskał wiele na jakości świadczonych usług, a Spółka, dzięki nowemu rozwiązaniu zaoszczędzi na rachunkach za energię elektryczną.
Od 5 grudnia 2017 roku ostrowianie nie muszą już wyjeżdżać do Kalisza, aby pojeździć na łyżwach.
- Zaledwie 3 tygodnie temu oddaliśmy do użytku miejskie lodowisko, a już dziś odnotowaliśmy 10 tysięcy wejść na ten obiekt - informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. - Bardzo się cieszę z aż takiego zainteresowania. To pokazuje, jak bardzo wszyscy na tę inwestycję czekaliśmy. Przy tak sympatycznym „jubileuszu” jeszcze raz dziękuję tej części radnych miejskich, dzięki którym mogliśmy lodowisko wybudować.
Jak przyznaje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, po sezonie zimowym obiekt ma służyć sympatykom rolek. Jednak to nie wszystko. Włodarze planują, aby przez 4 miesiące w roku stworzyć tam Park Rozrywki Rodzinnej, w którym znajdą się dmuchane zamki, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, trampoliny i karuzele.
- Tego typu Park to, moim zdaniem, bardzo ciekawe rozwiązanie na zagospodarowanie powierzchni lodowiska w okresie letnim - dodaje prezydent Ostrowa. - W połowie września wróciłoby tu rolkowisko, by, z początkiem listopada, lodowisko znów było czynne dla miłośników łyżew. Chciałabym, by nasz nowy obiekt tętnił życiem przez cały rok.
                            Mateusz Kurzaj
 

Ceny Ostrów Wielkopolski
Rodzaj biletu Cena Limit czasu
Bilet normalny 9 zł 60 min
Bilet ulgowy 5 zł 60 min
Wypożyczenie łyżew 5 zł 60 min
Ostrzenie łyżew 10 zł -

 

 

Ceny Kalisz
Rodzaj biletu Cena Limit czasu
  pon-pt/weekend  
Bilet normalny 8zł/10zł 60 min
Bilet ulgowy 6zł/8zł 60 min
Wypożyczenie łyżew 6 zł 60 min
Ostrzenie łyżew 10 zł -

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe