Kalisz: XXV Rajd „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”

  • 07.02.2018, 11:22
  • Patrycja Pera
Kalisz: XXV Rajd „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” Szkoła Podstawowa nr 21 im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Kaliszu
168 uczestników wyruszyło na trasę XXV Rajdu "Szlakami Powstania Wielkopolskiego".

Celem rajdu było nie tylko uczczenie 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pamięci poległych Powstańców Wielkopolskich, ale również przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, budzenie polskiej świadomości narodowej oraz popularyzacja walorów krajoznawczych Kalisza i osiedla Szczypiorno.
W rajdzie wzięło udział 8 drużyn z kaliskich szkół i powiatu kaliskiego, w której uczestniczył również Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.
Uczestnicy pokonali wybraną kilkukilometrową trasę, aby móc zameldować się na mecie mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 21 w Kaliszu. Zanim jednak dotarli do celu musieli wykonać różne przygotowane dla nich zadania: upamiętnić pamięć powstańców, odnajdując tablicę pamiątkową i zapalić przy niej znicz, zwiedzić Muzeum Historii Szczypiorna i dostarczyć pocztę polową na metę rajdu oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych (na terenie COSSW): w rzucie granatem, w strzelaniu z broni sportowej oraz w udzielaniu pierwszej pomocy. Te ostatnie konkurencje przyniosły uczestnikom wiele niesamowitych wrażeń.
W przededniu rajdu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, odbył się konkurs historyczny pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” w dwóch kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI  oraz szkół podstawowych kl. VII, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Na mecie rajdu uczestnicy mogli rozgrzać się pyszną grochówką, obejrzeć film Krzysztofa Magowskiego pt. „Zapomniane Powstanie” oraz zapoznać się z wystawą historyczną na temat udziału Kalisza i Szczypiorna w Powstaniu Wielkopolskim.
Na zakończenie rajdu wręczono puchary, dyplomy oraz nagrody. Uczestnikom gratulował, również w imieniu prezydenta Grzegorza Sapińskiego, wiceprezydent Artur Kijewski.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe