Kalisz: Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Kaliszu!

  • 05.02.2018, 14:50 (aktualizacja 05.02.2018, 17:56)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Kaliszu!
W Kaliszu rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. W tym roku wezwanych zostało 588 osób, w tym 12 kobiet.

30 stycznia w całej Polsce rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 27 kwietnia. W Kaliszu będzie realizowana od 1 do 28 lutego. Młodzież będzie kwalifikowana w przychodni przy ul. Śródmiejskiej 34.
- W tym roku zapraszamy 480 młodych mężczyzn urodzonych w 1999 roku, 96 mężczyzn urodzonych w latach 1994-1998 - informuje Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - To są ci, którzy w ubiegłych latach nie uregulowali jeszcze stosunku do służby wojskowej. Mamy jeszcze 12 kobiet, które stawią się do jednostki ostatniego dnia.
Osobom, które stawią się zostanie ustalona zdolność do czynnej służby wojskowej oraz stan zdrowia. W wyniku tych badań nadawana jest określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej tj.:

 -  kat. „A” - zdolny do czynnej służby wojskowej,
 - kat. „B” - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej,
 - kat. „D” - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
 - kat. „E” - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

- Generalnie kwalifikacja wojskowa odbywa się na tych samych zasadach jak w ubiegłych latach - mówi ppłk Marek Kosicki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu. - Różnica jest taka, że oprócz ochotniczych form służby, które chcemy zaoferować młodym ludziom, dodatkowo dochodzi oferta z obroną terytorialną. Formuje się 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Dodatkowo chcemy zachęcić do korzystania z Legii Akademickiej. Jest to nowa forma, która działa na wybranych uczelniach wojskowych przeznaczona dla studentów.
Do tej pory w bazie zarejestrowanych jest 240 potencjalnych kandydatów formowanych struktur obrony terytorialnej. Najczęściej zgłaszają się osoby, które odbyły już zasadniczą służbę wojskową, aczkolwiek pojawiają się kandydaci, którzy z różnych powodów służby wojskowej nie odbyli.  Jak informuje podpułkownik Marek Kosicki na ochotnika  przychodzą osoby z gimnazjalnym, średnim, zawodowym oraz wyższym wykształceniem.
- Na terenie 8. powiatów, na których administruje WKU w Kaliszu w ubiegłym roku zostało wezwanych 3808 osób, a stawiło się 3638.  To jest ok. 96 % - dodaje ppłk Marek Kosicki. - W tym roku wezwaliśmy  3643 osoby, to prawie 200 osób mniej w porównaniu do ubiegłego roku. 
Minęły już czasy, kiedy młodzież próbowała oszukać lekarzy z komisji lekarskiej, aby tylko otrzymać niższa kategorię niż "A". Wydaje się, że dzięki modzie na zdrowy styl życia, młodzież prezentuje się lepiej w porównaniu do minionych lat. Jednak pojawiają się osoby, które w ciągu trzech dni otrzymały już kategorię "E".
- W ciągu trzech dni przebadaliśmy 75 osób, które stawiły się do kwalifikacji i już 4 osoby otrzymały kategorię "E" - mówi lek. Stanisław Trzepacz, przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 w Kaliszu. -  Na zmianę kategorii mają wpływ najczęściej wady wzroku, które są odpowiednio głębokie i źle skorygowane albo niekorygujące się. Młodzież jednak prezentuje się lepiej niż jeszcze kilka lat temu. W większości są to ludzie, którzy dbają o siebie i są wysportowani.
Osoby, które nie mogą stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym w wezwaniu terminie, mogą uzgodnić jego zmianę w dniach przeprowadzania kwalifikacji informując bezpośrednio w przychodni przy. ul Śródmiejskiej 34 (Rogatka) wejście A, III piętro lub zadzwonić pod nr  tel. 603 887 960 w godz. 7.00 – 15.00.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe