Ostrów: Będzie hala? Pierwszy krok zrobiono!

  • 30.01.2018, 13:48
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Będzie hala? Pierwszy krok zrobiono!
Czy przy ul. Wojska Polskiego ruszy budowa nowej hali sportowo - widowiskowej, o której mówi się już od wielu lat? To, że jest ona bardzo potrzebna nikt nie ma wątpliwości. Problem w tym, że tego typu inwestycja kosztować będzie około 30 milionów złotych.

Prezydent Ostrowa Beata Klimek ogłosiła ostatnio, że nie będzie rozbudowywana stara hala przy ul. Kusocińskiego, gdyż właściciel tamtego obiektu nie doszedł do porozumienia z dzierżawcą. W tej sytuacji prezydent zdecydowała, że zamiast rozbudowy starej hali, w Ostrowie wybudowana zostanie nowa przy ul. Wojska Polskiego. By jednak inwestycja mogła ruszyć, trzeba znaleźć tak zwane źródło finansowania.

Podczas dzisiejszej sesji prezydent Ostrowa stwierdziła, że miasto tę inwestycję chce finansować m.in. z emisji obligacji, dofinansowania zewnętrznego, dywidendy ze spółek i sprzedaży gruntów należących do miasta. Beata Klimek przedstawiła radnym możliwe warianty sfinalizowania budowy hali. Ten najbardziej optymistyczny zakłada, że nie będzie trzeba zaciągać długu. Ale wówczas trzeba będzie sprzedać miejskie grunty, a także uzyskać dofinansowanie z jednego z programów ministerialnych w wysokości aż 11 milionów złotych. Drugi wariant zakłada, że miasto zaciągnie dług w wysokości 8 milionów złotych, a trzeci pesymistyczny zakłada zadłużenie w wysokości aż 24,7 miliona złotych. Na wniosek wiceprzewodniczącego Rady Alojzego Motylewskiego przygotowano jeszcze jeden wariant, który planuje rozłożenie budowy nie na dwa lata, ale na trzy lata. Wówczas miasto zaciągnie dług w wysokości 16 milionów złotych.

W zależności od wyboru wariantu finansowania hala miałaby zostać wybudowana w cyklu dwuletnim - 2019-2020 lub trzyletnim 2019-2021. Zgodnie ze wstępnymi planami, w marcu zostałby ogłoszony przetarg na wykonanie projektu hali, w maju i czerwcu nastąpiłoby rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy z wykonawcą projektu, od lipca do listopada prowadzone byłyby prace projektowe, a na koniec 2018 roku można by złożyć wniosek o pozwolenie na budowę hali.

Po wystąpieniu prezydent rozpoczęła się dyskusja.Radny Wojciech Kornaszewski stwierdził, że za te pieniądze można m.in. wymienić 6 tysięcy starych pieców, wybudować 4,5 przedszkola czy wybudować parking podziemny czy nowe drogi.
- Jak ludzie będą mnie pytać, dlaczego nie ma przedszkola, to będę mówił że dlatego, gdyż budujemy za 30 milionów halę - mówi radny Wojciech Kornaszewski

Radny Marek Śliwiński przekonywał, że budowa hali jest oczekiwana przez środowisko sportowe, a także mieszkańców.
- Na temat budowy hali mówi się już od trzech kadencji, czyli od 12 lat - mówi radny. - Niestety zawsze kończyło się na obietnicach i nic w tym temacie nie robiono.

Jarosław Lisiecki stwierdził, że sport i kultura to dwa flagowe okręty Ostrowa.
- To one sławią Ostrów nie tylko w Polsce, ale i na świecie - mówi Jarosław Lisiecki.
Natomiast radny Rafał Adamczak dopytywał się o miejsca parkingowe, gdyż jak stwierdził, znajdujący się przy ul. Wojska Polskiego Kaufland planuje, by klienci parkować za darmo mogli tylko 1,5 godziny, a kolejne godziny były płatne.

Wiceprzewodniczący Rady Wojciech Matuszczak, który od ,,zawsze'' był za budową nowej hali przy ul. Wojska Polskiego zapowiedział, że będzie głosował za jej powstaniem.
- Mniej dyskutujmy, a bierzmy się do rzetelnej pracy - mówił.

Ostatecznie radni zdecydowali się przeznaczyć 100 tysięcy złotych na przygotowanie programu funkcjonalno - użytkowego. W tym programie mają znaleźć się wszystkie wymagania jakie postawione zostaną przyszłemu projektantowi hali m.in. jakie ma spełniać wymogi, które stawiane są m.in. przez związki sportowe, czy w hali ma znaleźć się zaplecze gastronomiczne, jak wyglądać mają sale konferencyjne i prasowe itp. To oznacza, że zrobiono pierwszy krok w sprawie rozpoczęcia budowy nowej hali. Oby tylko zadanie to zostało doprowadzone do szczęśliwego końca.

BIN

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Guru
Guru 02.02.2018, 08:07
"Problem w tym, że tego typu inwestycja kosztować będzie około 30 milionów złotych." A co, za darmo ma być?

Pozostałe