Powiat Ostrowski: Jak dobrze przejść przez życie z muzyką w tle

  • 29.01.2018, 13:47
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Jak dobrze przejść przez życie z muzyką w tle
Najstarszy czynny muzyk w Polsce, równolatek niepodległości, kopalnia wiedzy historycznej, nagradzany licznymi odznakami oraz medalami - Edmund Marczak skończył 26 stycznia br. 100 lat.

-  1 sierpnia 1932 roku, mając 14 lat, wstąpiłem do orkiestry wojskowej 60 Płuku Piechoty w Ostrowie Wielkopolskim - wspomina jubilat, który do dzisiaj ma rewelacyjną wręcz pamięć do dat. - Rok później otrzymałem umundurowanie wojskowe i notarialnie zostałem przyjęty na żołnierza zawodowego. Dwa lata później zostałem wysłany do Katowic na 3-letnie Konserwatorium Muzyczne. Po skończeniu tego przeszkolenia, w roku 1937, już nie wróciłem do Ostrowa ponieważ w Warszawie utworzono Nowy Batalion Stołeczny i całą szkołę przekazano do tego batalionu jako Orkiestrę Reprezentacyjną. Był to Batalion Reprezentacyjny składający się z Dywizji Wojsk Polskich.

We wrześniu 1939 roku został przydzielony do Dowództwa Obrony Warszawy w charakterze gońca. Po kapitulacji dostał się do niewoli, z której uciekł, przedostając się do rodzinnych Nowych Skalmierzyc, by po czasie zostać wysłanym na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie pracował na kolei, lecz nie zapomniał o muzyce grając w wielu orkiestrach z terenu południa Wielkopolski. We wrześniu 2008 roku z uwagi na sędziwy wiek ograniczył swoją działalność muzyczną do jednego zespołu - Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce pod dyrekcją kapelmistrza Wojciecha Musiała, w której gra do dzisiaj.

Takie niezwykłe urodziny naturalnie nie mogły pozostać bez echa. Obchody rozpoczęły się mszą św. sprawowaną w kościele pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Benefis twórczości stulatka został natomiast zorganizowany w Starym Kinie. Zwieńczeniem wieczoru były huczne urodziny spędzone w gronie licznej rodziny, przyjaciół oraz zaproszonych gości w remizie w Skalmierzycach.
AL

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe