Kalisz: Troje poszukiwanych zatrzymanych jednej nocy

  • 03.03.2017, 08:59
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Troje poszukiwanych zatrzymanych jednej nocy
Legitymowanie osób jest jednym z podstawowych uprawnień, jakie posiadają funkcjonariusze Policji. Czynności ta ma ogromne znaczenie i odgrywa ważną rolę w pracy w Policji. Spełnia wiele funkcji, jednak najbardziej istotną rolę odgrywa w momencie poszukiwania osób zaginionych i ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Minionej doby, tylko jeden z patroli w trakcie czynności legitymowania zatrzymał trzy osoby, na które sądy wystawiły nakazy doprowadzenia do aresztów śledczych lub zakładów karnych.
Istnieje wiele przyczyn legitymowania osób. Najczęściej wykonuje się je w celu: identyfikacji osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, ustalania świadków zdarzeń powodujących naruszenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa, a także między innymi w celu poszukiwania osób zaginionych i ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Funkcjonariusze Policji dokonują legitymowania również na polecenie sądu czy prokuratora. Wymienione podstawy przedstawiają najbardziej typowe sytuacje. Mogą pojawić się również inne okoliczności, które będą uzasadniały legitymowanie. Mogą one nastąpić np., gdy wygląd osoby odpowiada rysopisowi osoby poszukiwanej. Jak skuteczne może być legitymowanie, w ujawnianiu osób poszukiwanych udowodnili funkcjonariusze Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego. Jeden z patroli podczas swojej służby zatrzymał, aż trzy osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Jedną z nich był 33-letni kaliszanin legitymowany wieczorem, 1marca br. na ul. Babina w Kaliszu w związku z popełnionym wykroczeniem. Mężczyzna spożywał alkohol w miejscu niedozwolonym. Funkcjonariusze po ustaleniu tożsamości 33-latka, sprawdzili jego dane w policyjnych bazach informatycznych. Okazało się, że osoba ta jest poszukiwana nakazem doprowadzenia do aresztu śledczego wydanym przez Sąd Rejonowy w Kaliszu. Mężczyzna został przewieziony do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, gdzie trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Następnego dnia został przewieziony do Aresztu Śledczego w Ostrowie celem odbycia kary. KMP Kalisz
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe