Kalisz: Radni za poszerzeniem granic!

  • 25.01.2018, 12:57 (aktualizacja 25.01.2018, 15:57)
  • Patrycja Pera
Kalisz:  Radni za poszerzeniem granic! UM Kalisz
Nadzwyczajne posiedzenie rady Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej zakończyło się kompromisem samorządów, przeciwnych rozszerzaniu granic Kalisza. Kaliscy radni przegłosowali uchwałę.

Rada AKO, jednogłośnie przegłosowała wniosek o powołaniu zespołu roboczego ds. ewentualnego poszerzenia granic administracyjnych Miasta Kalisza. Wniosek złożył Paweł Rajski, starosta ostrowski oraz sekretarz Gminy Opatówek, Krzysztof Dziedzic i zawiera, aby z projektu uchwały wykreślić wszystkie zapisy, które mówią o rozpoczęciu procedur zmierzających do przejęcia siedemnastu sołectw graniczących z Kaliszem z gmin Blizanów, Żelazków, Opatówek, Godziesze Wielkie, Gołuchów i Nowe Skalmierzyce. Zatem kaliscy radni głosowali jedynie za przeprowadzeniem konsultacji, w sprawie ewentualnego rozszerzenia granic miasta, jednak bez podania o jakie tereny chodzi.
- Ja nie wiem, czy będę prezydentem w przyszłej kadencji, ale proszę zauważyć, że przyszły może takiego ruchu nie wykonać, bo nikt  z poprzednich tego nie zrobił - mówił prezydent Kalisza przed głosowaniem nad uchwałą. - Ja zostawiam otwarte karty.
Wydawało się, że włodarzom Kalisza udało się uzyskać kompromis w tej sprawie. Jednak burmistrz Gminy i Miasta Nowych Skalmierzyc, Bożena Budzik, mimo głosowania na nadzwyczajnym posiedzeniu rady AKO,  za wprowadzeniem poprawki, w swoim wystąpieniu na sesji rady miejskiej Kalisza, groziła prezydentowi opuszczeniem z aglomeracji.
- Macie 500 jak nie 600 hektarów, które można pięknie zagospodarować - grzmiała na sesji Bożena Budzik, burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. - Lubię Kalisz, ale kocham Nowe Skalmierzyce i dalej będę bronić każdego skrawka i każdego metra kwadratowego, dlatego mówimy zdecydowane nie, nie i nie. Proszę o wycofanie całego punktu, bo inaczej wystąpimy z Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej.  Nie widzę sensu jej istnienia, kiedy ja kogoś wspieram a ten mnie okrada. To byłoby niepoważne.
Po stanowczym wystąpieniu burmistrza Nowych Skalmierzyc, w sali rozległy się brawa z prawej strony Sali Recepcyjnej, gdzie siedzieli przedstawiciele gmin, których dotyczy ta uchwała. 
Jeszcze dzień przed sesją, prezydent Kalisza, zapewniał o dialogu i jednomyślności rady AKO.
- To wielki sukces Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej - powiedział prezydent Kalisza. - Jestem zbudowany postawą wszystkich samorządowców uczestniczących w dzisiejszym posiedzeniu . To kompromis, dający nadzieję na dalsze, już merytoryczne, spotkania oraz działania w sprawie poszerzenia granic Kalisza.
Przeciwko zmianom granic miasta, jest również Zarząd Platformy Obywatelskiej w Powiecie Ostrowskim, które wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie.
"Zarząd Platformy Obywatelskiej w Powiecie Ostrowskim wyraża swoje oburzenie działaniami prezydenta Kalisza, Grzegorza Sapińskiego, zmierzającymi do poszerzenia granic administracyjnych Kalisza, kosztem okolicznych gmin, wchodzących w skład  Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej. Uważamy, że rozbije to budowaną z trudem i przez wiele lat Aglomerację Kalisko - Ostrowską". - piszą w oświadczeniu.  
Zarzucają również, że podjęte działania są chęcią obrony stanowisk trzeciego zastępcy prezydenta i dwóch radnych miejskich.
- Dzisiaj wystąpienie  kogokolwiek z AKO,  jest działaniem na zasadzie " na złość babci, odmrożę sobie uszy", więc tak naprawdę wszyscy na tym stracimy - wyjaśniał Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Jesteśmy w bardzo złym czasie, jeżeli chodzi o tego typu ruchy, ponieważ mamy bardzo gorący okres w wydatkowaniu środków unijnych.  Wywiad z starostą kaliskim
Rozpad AKO, grozi utratą dużych pieniędzy.
-  Może oznaczać utracenie 300 mln zł, które są na projekty aglomeracyjne i które także my, jako powiat chcemy realizować np. ścieżkę rowerową do Michałkowa - informował Paweł Rajski, starosta ostrowski.
Mimo burzliwej dyskusji, radni miejscy jednomyślnie przegłosowali uchwałę, która w zmienionej treści przewiduje, że wniosek nie będzie w tym roku składany. Jest impulsem do konsultacji.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PRG
PRG 25.01.2018, 13:58
Podsumowanie: wniosek w 2018 roku nie będzie składany do ministra, nie będzie siłowo forsowany.

Pozostałe