Ostrów: Senator Mikołajczyk o senatorze Kogucie

  • 23.01.2018, 12:02
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Senator Mikołajczyk o senatorze Kogucie
Wiele dyskusji wywołało ostatnio głosowanie w Senacie w sprawie wyrażenia zgody przez senatorów na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. W tej sprawie oświadczenie wydał senator Łukasz Mikołajczyk, które publikujemy w całości.

OŚWIADCZENIE

Szanowni Państwo

Nie milkną echa piątkowego głosowania w sprawie wyrażenia zgody przez Senat RP na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta.

Od tego brzemiennego w skutkach zdarzenia minęły dwa dni, które wypełnione były licznymi
pytaniami ze strony wyborców i słusznym oburzeniem. W związku z powyższym czuję się w obowiązku wydania oficjalnego oświadczenia w tej sprawie rozwijając tezy zawarte przeze mnie w rozmowach poprzedzających głosowanie w sprawie
pana senatora Koguta, twittach opublikowanych bezpośrednio po głosowaniu oraz w wywiadach.

We wcześniejszych publikacjach wspomniałem już, że w głosowaniu opowiedziałem się za wyrażeniem zgody przez Senat RP na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. Moja decyzja podyktowana była głębokim przekonaniem o potrzebie egalitaryzmu prawnego. Nie bez znaczenia był też wydźwięk wniosku prokuratury wraz z jego niejawną częścią oraz stanowisko, jakie na spotkaniu z senatorami PiS wyraził pan Prezes Jarosław Kaczyński, a potwierdził pan Marszałek
Stanisław Karczewski.

Niestety, już kuluarowe rozmowy w tej sprawie napawały mnie niepokojem, że wynik głosowania może przeczyć zasadzie równości wobec prawa oraz stać w sprzeczności z ideami, jakie przyświecały Prawu i Sprawiedliwości w czasie kampanii wyborczej w 2015 roku, a następnie stały się podstawą budowania obozu „Dobrej Zmiany” lub innymi słowy obozu Biało-czerwonej Drużyny.

Uważam, ze utajnienie głosowania w sprawie senatora Koguta jak również w innych sprawach personalnych jest niedopuszczalne. Inicjatywa Marszałka Stanisława Karczewskiego mająca położyć kres tego typu sytuacjom poprzez nowelizację Regulaminu Senatu, szczególnie w zakresie artykułu 53 p. 6 determinującego konieczność głosowania w trybie tajnym, jest zatem niezwykle ważna.

Działalność parlamentarzystów musi być na wskroś transparentna, a wszelkie głosowania jawne i poddane krytyce wyborców. Istnieją wyjątki, w których obrady danej komisji czy obrady Senatu powinny być utajnione ze względów bezpieczeństwa. Są to jednak wyjątki potwierdzające regułę jawności działań Senatu RP. Z pewnością takiego utajnienia nie wymagają głosowania
w sprawach personalnych.

Reasumując oświadczam raz jeszcze, że w sprawie senatora Koguta wynik głosowania, choć zgodny z obowiązującym prawem jest moralnie nie do przyjęcia. Ubolewam nad tym. Jednocześnie apeluję do koleżanek i kolegów senatorów, aby w zgodzie z prawdą i sumieniem oświadczyli jak wyglądało ich głosowanie w tej sprawie oraz o szybkie przyjęcie zmian w regulaminie Senatu RP.

Łukasz Mikołajczyk Senator RP

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe