Powiat Ostrowski: Budżet z rekordem

  • 23.01.2018, 14:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Budżet z rekordem
Rekordowy budżet pod względem dochodów, wydatków, ilości zaplanowanych inwestycji oraz wielkości dotacji unijnych zrealizuje w 2018 roku gmina Przygodzice.

Przyjęty podczas sesji rady gminy budżet zakłada ponad 60,4 milionów zł dochodów i ponad 65,6 milionów zł wydatków. Planowany deficyt budżetowy sięgnie zatem 5,1 miliona zł i zostanie sfinansowany z kredytów. Priorytetem budżetu są wydatki majątkowe (21,6 mln zł), które są związane z realizacją inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Zdaniem wójta Krzysztofa Rasiaka rok 2018 będzie w gminie Przygodzice rokiem szczytu inwestycyjnego.
- Mam świadomość, że w związku z tak dużymi wydatkami majątkowymi, wzrastają nasze zobowiązania finansowe i to obciążenie będziemy odczuwać przez najbliższe dwa, trzy lata - mówi Krzysztof Rasiak. - Gmina zaplanowała bardzo dużo projektów, za które zwrot poniesionych nakładów dostanie w trakcie i po ich realizacji.
Przewodnicząca Rady Gminy Janina Wojtasiak nazywa ten budżet proinwestycyjnym. Uważa, że pozwoli on zrealizować wiele pilnych zadań.

Wśród inwestycji te szczególnie istotne, to budowy kilku odcinków kanalizacji w Wysocku Małym, Smardowie, Przygodzicach i Jankowie Przygodzkim, a także budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. W budżecie przewidziano także przebudowę drogi gminnej na odcinku Antonin – Przygodziczki (Klady), modernizacje: Zespołu Szkół w Chynowie wraz z przedszkolem i salą gimnastyczną, Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach i sali wiejskiej w Dębnicy.

Krzysztof Rasiak przypomina, że przygodzicki urząd pozyskuje dofinansowania z wielu źródeł i kieruje się zasadą, aby nie dopuścić do niewykorzystania dostępnych funduszy zewnętrznych. Ich pozyskaniem zajmuje się doświadczona i wyspecjalizowana kadra Referatu Planowania i Inwestycji z urzędu gminy.

TW
Fot. Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe