Kalisz: Miejska Biblioteka Publiczna połączona online z Biblioteką Narodową

  • 17.01.2018, 09:21
  • Patrycja Pera
Kalisz: Miejska Biblioteka Publiczna połączona online z Biblioteką Narodową UM Kalisz
W Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66, odbyła się prezentacja Cyfrowej Wypożyczalni Międzybibliotecznej Książek i Czasopism Naukowych ACADEMICA.

Z propozycją realizacji zadania Biblioteka Narodowa zwróciła się do prezydenta Grzegorza Sapińskiego, który przychylnie odniósł się do projektu i przekazał zadanie do bezpośredniej realizacji Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Samorząd wsparł Instytucję przekazując fundusze na zakup sprzętu niezbędnego do obsługi systemu. Kaliska Książnica jest pierwszą placówką w naszym mieście, która uruchamia ww. wypożyczalnię.
 
Dzięki wdrożeniu projektu czytelnicy MBP będą mogli korzystać na miejscu z szerokiej bazy zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej, obejmującej książki i czasopisma naukowe z różnych dziedzin wiedzy, literaturę piękną (w tym tytuły chronione prawami autorskimi), a także grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty. Zasób ten to ponad 1,9 mln. publikacji.
 
ACADEMICA umożliwi korzystanie online z zasobów dużych bibliotek naukowych. O ile użytkowanie domen publicznych możliwe jest w otwartym internecie, to utwory chronione prawem autorskim, a jest to 1,1 mln., udostępniane są bezpłatnie na terminalach bibliotek, które nawiązały współpracę w tym zakresie z Biblioteką Narodową. Przyłączenie do systemu, jak również późniejsze korzystanie z niego jest bezpłatne.

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w tym serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.

Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.

POLONA umożliwia użytkownikom tworzenie własnych kolekcji, pracę z aktywną warstwą tekstową (OCR), dodawanie notatek i zakładek do obiektów. Cyfrowa biblioteka wyposażona jest w zaawansowane wyszukiwanie oraz filtry do przeglądania zbiorów.

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.Oprac. WKST UM w Kaliszu

Patrycja Pera

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe