Powiat Kaliski: Znęcał się nad końmi. Jest akt oskarżenia!

  • 16.01.2018, 10:44
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Znęcał się nad końmi. Jest akt oskarżenia! Stowarzyszenia „Pogotowie dla Zwierząt” w Trzciance
Zgłoszenie dotyczyło czterech zagłodzonych koni w jednej ze stajni ok. 20 km od Kalisza u Pawła D. Zgłoszenie było krótkie - trzy konie nie żyją i leżą martwe w stajni, cztery konie pozostały, ale mogą nie przeżyć nocy.

Wszystko działo się w Sylwester 31 grudnia 2016 roku. Pijany właściciel przywiązywał część koni do boksów za pomocą pasów i lin, tak aby zwierzęta stały nieruchomo.  Pracownicy Stowarzyszenia "Pogotowie dla zwierząt" dotarli na miejsce około godziny 15.  Zastali właściciela, który był pod wpływem alkoholu. Alkomat wykazał 1,5 promila.
Po wejściu na posesję okazało się, iż w pomieszczeniach gospodarczych znajdowały się cztery konie. Dwa z nich przywiązane były pasami. Jeden do bramy w boksie, drugi stał na korytarzu i także nie mógł się ruszać.
 - Był tak związany pasami, iż samo odplątywanie go zajęło nam około 5 minut – mówi Krystyna Kukawska, inspektor ds. koni Stowarzyszenia „Pogotowie dla Zwierząt”. - W kolejnych dwóch boksach już bez pasów stały dwa inne konie. Stan tych zwierząt był bardzo zły, wszystkie były w kondycji głodowej. Trzeba było niezwłocznie zadzwonić po transport, sprowadzić lekarza weterynarii, zawiadomić grupę dochodzeniowo-śledczą policji, by na miejscu dokonała oględzin zwierząt i wykonała czynności procesowe.
Około godziny 18.00 na terenie pojawiły się koniowozy i zabrały niedożywione zwierzęta.
Prokurator Rejonowy w Kaliszu skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko 58 letniemu mieszkańcowi powiatu kaliskiego, podejrzanemu o znęcanie się nad końmi.
- W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy,  w tym opinię biegłego prokurator ustalił, że w okresie kilkunastu miesięcy do dnia 31 grudnia 2016 r. na terenie swojego gospodarstwa rolnego, 58 letni mieszkaniec powiatu kaliskiego, znęcał się nad czterema końmi w ten sposób, że utrzymywał je w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa, co spowodowało, liczne obrażenia zewnętrzne i wewnętrzne zwierząt - informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Nie zapewnił im wystarczającej ilości pokarmu i wody, doprowadzając je do stanu skutkującego zaburzeniami metabolicznymi, a także nie zapewnił im odpowiedniej ilości ruchu oraz opieki weterynaryjnej, gdzie w przypadku dwóch koni przy użyciu pasów uniemożliwiających jakikolwiek ruch zmuszał je do przebywania w nienaturalnej pozycji.
Pawłowi D. grozi teraz kara grzywny, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2. Nie ma jeszcze terminu rozprawy w  tej sprawie.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe