×

Kalisz: Udało uratować się Olę Fornalczyk. Fundacja DKMS podsumowuje 2017 rok.

  • 11.01.2018, 15:12 (aktualizacja 15.01.2018 09:32)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Udało uratować się Olę Fornalczyk. Fundacja DKMS podsumowuje 2017 rok. DKMS
Aż 1 111 razy Dawcy z bazy Fundacji DKMS oddali swój szpik lub komórki macierzyste pacjentom. W 2017 roku w dwóch kaliszan ofiarowało cząstkę siebie.

W Kaliszu wszystkich zarejestrowanych dawców jest 3388. W tym roku zarejestrowało się ponad 800 osób. Wszystkich Dawców Faktycznych, czyli tych którzy podzielili się cząstką siebie i oddali szpik bądź komórki macierzyste dla pacjentów było 10,  a w roku 2017 były to dwie osoby. W Kaliszu wolontaryjnie na rzecz Fundacji DKMS działa 75 wolontariuszy. 
Z Ostrowa Wielkopolskiego  wszystkich zarejestrowanych potencjalnych Dawców jest 3196 a w tym roku dołączyło 313. Niestety w tym roku nikt z dawców nie oddał krwiotwórczych komórek macierzystych. Wszystkich Faktycznych Dawców jest 7. Fundacja współpracuje z 87 wolontariuszami. 
W maju 2017 roku w Galerii Amber w Kaliszu i w Szamotułach została zorganizowana akcja dla osób poszukujących dawcy szpiku również dla Oli Fornalczyk 14-letniej kaliszanki, która w grudniu 2016 roku po raz drugi usłyszała diagnozę – białaczka. W czasie tej akcji zarejestrowało się 1263 osoby. 

- Dzięki akcji i zaangażowaniu ludzi na początku czerwca odnaleziono "bliźniaka genetycznego" i już pod koniec czerwca dokonano przeszczepu szpiku. Ola czuje się bardzo dobrze - informuje Renata Rafa, koordynator akcji. - W tym roku szukaliśmy jeszcze dawcy dla Justyny Rupiczak, która pochodzi z Blizanowa Drugiego, a obecnie mieszka w Kaliszu. W akcję zaangażowała się jej córka - Iwona. Okazało się, że pani Justyna postanowiła nie poddawać się przeszczepowi mimo że bardzo go potrzebowała. Organizm pani Justyny bardzo dobrze zareagował na chemioterapię i udało się wyniszczyć komórki nowotworowe. Dzisiaj czuje się dobrze.  
W 2017 roku Fundacja DKMS kontynuowała swoje najważniejsze projekty z wcześniejszych lat. Aktywnie działa projekt studencki Helpers’ Generation czy Komórkomania – akcja skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Jaka była najważniejsza inicjatywa minionego roku dla Prezes Fundacji DKMS, Ewy Magnuckiej – Bowkiewicz? 
- Zdecydowanie Klub Dawcy i Projekt Jakościowy. Klub Dawcy to projekt, nad którym intensywnie pracowaliśmy od początku roku, a jego inspiracją były dla nas osoby, które już oddały swój szpik lub komórki macierzyste. W tym momencie zapisanych jest już 778 osób, które chcą przyłączać się do kolejnych działań promujących ideę dawstwa szpiku i komórek macierzystych – mówi Ewa Magnucka – Bowkiewicz. – Rok 2017 miał istotne znaczenie także w aspekcie rozwoju Projektu Jakościowego, którego podstawowym celem jest nieustanne podnoszenie standardów i ulepszenie procedur związanych z pobraniem komórek krwiotwórczych od Dawców. Chcemy, aby nasi Dawcy, czuli się bezpiecznie i mieli zapewnioną najlepszą opiekę medyczną, natomiast preparaty pobrane od Dawców spełniały najwyższe wymagania jakościowe, aby dobrze służyły chorym potrzebującym transplantacji szpiku. Nasze obserwacje, a także opinie Dawców jednoznacznie pokazują, że jakość pobrań w Polskich Ośrodkach Pobierających jest coraz lepsza i dorównuje wynikom światowych liderów w tej dziedzinie. Chcemy dalej rozwijać współpracę z czołowymi klinikami w Polsce – dodaje Prezes Fundacji DKMS. 
Jakie są najważniejsze cele, które stawia sobie Fundacja DKMS na 2018 rok?
 – Na pewno chcemy zwiększać bazę zarejestrowanych Dawców. Chociaż jest nas już ponad 1 mln, to ze względu na poziom skomplikowania naszego genotypu, wciąż co 5 Pacjent nie znajduje zgodnego Dawcy. To dlatego każda zarejestrowana osoba jest na wagę złota – tłumaczy Ewa Magnucka – Bowkiewicz. – Dodatkowo chcemy podtrzymywać gotowość osób, które już się zarejestrowały – otrzymuje od nich sygnały, że to, co jest im potrzebne, to dalsza edukacja na temat dawstwa szpiku. W związku z tym w 2018 roku będzie kontynuować nasz projekt „Naszpikuj się wiedzą”. Zależy nam, aby każda osoba miała pełną świadomość tego, czym jest dawstwo szpiku i komórek macierzystych. 
Fundacja DKMS obchodzi w tym roku 10-lecie swojej działalności. Dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy stała się największą bazą potencjalnych Dawców w Polsce. Zarejestrowanych w niej jest już ponad 1,25 mln osób, z których ponad 4 800 dało szansę na nowe życie Pacjentom chorym na nowotwory i inne choroby krwi. 

Patrycja Pera
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe