Powiat Kaliski: Spotkanie noworoczne w kaliskim starostwie [ZDJĘCIA]

  • 10.01.2018, 11:44 (aktualizacja 10.01.2018, 12:04)
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Spotkanie noworoczne w kaliskim starostwie [ZDJĘCIA] M.Kraszkiewicz/M.Wolarz
Tuż po święcie Trzech Króli, 8 stycznia 2018 r., w Starostwie Powiatowym w Kaliszu, odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne, będące doskonałym momentem by podsumować miniony rok i przedstawić plany na najbliższe 12 miesięcy. Wszystko działo się pośród zimowej scenerii przygotowanej przez Zespół Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku.

W świąteczno-noworoczny klimat obecni goście przenieśli się w melodyjnych rytmach kolęd w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu: akordeonisty Wiktora Mateli i wokalistki Barbary Dymalskiej. Zgromadzeni goście mieli także przyjemność wysłuchać koncertu mieszkanki powiatu kaliskiego Eweliny Łuszczek, która wystąpiła wraz z zespołem i sprawiła, że znów można było poczuć jakże upragniony świąteczny klimat.

W reprezentacyjnym budynku Starostwa Powiatowego podsumowanie minionego roku rozpoczął starosta kaliski, Krzysztof Nosal, który podkreślał duże znaczenie czekających nas 12 miesięcy. 

- Rok 2017 był swoistym przygotowaniem, oczekiwaniem roku 2018 – powiedział Krzysztof Nosal. - Bieżący rok jest dla nas bowiem rokiem szczególnym, przede wszystkim przez 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla samorządów to oczywiście też czas wyborczy, ale również i okres wyraźnie zwiększonych wydatków, co wiąże się z kalendarzem funduszy europejskich. Ten rok upłynął nam zatem na pisaniu projektów. Przełom poprzedniego i obecnego roku upłynął również pod znakiem uchwalenia rekordowego budżetu Powiatu Kaliskiego. Korzystając z okazji, chciałbym bardzo serdecznie podziękować za owocną współpracę wszystkim przyjaciołom Powiatu Kaliskiego. 

Starosta kaliski podkreślał jak ważna jest współpraca pomiędzy samorządami różnych szczebli.

- Każdy ze szczebli samorządu jest autonomiczny i każdy ma swoje zadania, ale widzimy, że kiedy ta współpraca pomiędzy różnymi szczeblami przebiega sprawnie to mogą być tego wspaniałe owoce. Chciałbym podziękować wszystkim samorządowcom za to, że potrafiliśmy się ze sobą porozumieć i to także na płaszczyźnie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej - dodał starosta.

Starostwo Powiatowe w Kaliszu wykazywało się w tym roku szlachetną postawą i wspomagało uboższe rejony mołdawskie organizując m.in. zbiórki darów i środków medycznych. Do tego faktu odniósł się również Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, który wspomniał jak ważne w dzisiejszych czasach są takie postawy człowieczeńskie.

-Starostwo podczas takich spotkań przeradza się w miejsce, które jest bogate w zaproszonych gości, jest to piękne i różnorodne bogactwo. Spotykamy się, składamy sobie życzenia i śpiewamy kolędy, które są takim naszym długowiecznym bogactwem narodowym o dużym znaczeniu religijnym i kulturowym – mówił Biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej, Łukasz Buzun.

Ojciec Łukasz Buzun przypomniał również o tym, że czeka nas wyjątkowy okres, bo papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w narodowym sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. 

- Kalisz do tej pory był kojarzony przede wszystkim jako najstarsze miasto w Polsce, a teraz Polacy, szczególnie mieszkający zagranicą będą kojarzyć nasze miasto także ze Św. Józefem - podkreślał biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej, Łukasz Buzun. - Chciałbym podziękować wszystkim zebranym osobom za podejmowanie zadań i spraw, którymi się zajmujecie, a które nie są często łatwe. Chcemy, żeby te decyzje były jak najbardziej owocne i jak najtrwalsze. W ten sposób musimy to rozważać, bo oczywiście w tym roku są wybory samorządowe, mogą zmieniać się osoby. Często chcemy, żeby efekty były szybko widoczne. Pamiętajmy przy tym, że musi być jednak jakaś myśl przewodnia. Pamiętajmy, że działamy na rzecz otaczających nas ludzi. Św. Józef jest dla nas przewodnikiem w tym zakresie. Widzimy, że się modli, rozważa. Jest bardzo refleksyjnym człowiekiem. Jeśli chcemy by to stało się także naszym udziałem to sami musimy dbać o swoją kondycję wewnętrzną, dotyczącą naszego sumienia. Wtedy nasze prace będą dawały trwałe owoce.

 Oficjalne wystąpienia zakończył Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak, który złożył wszystkim zgromadzonym życzenia nowoworczne. 

Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować Państwu za obecność. Jak zauważył Pan Starosta 20 stycznia w Liskowie odbędzie się Święto Powiatu Kaliskiego, gdzie zgromadzi się szeroka rzesza mieszkańców naszego powiatu. Nastąpi tam uhonorowanie tych najbardziej wybitnych i zasłużonych. Wcześniej moi przedmówcy wielokrotnie używali sformułowania współpraca i ja także chciałbym za tę współpracę bardzo podziękować, bo bez niej nie byłoby sukcesów samorządu gminnego, powiatowego czy też województwa. Każdy z obecnych tutaj reprezentantów instytucji poczynił wkład na rzecz naszej wspólnoty za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Wkraczamy już w rok 2018, każdy z nas ma już na pewno pewne plany i pewne założenia. W związku z tym pragniemy w tym miejscu życzyć by te zamierzenia w tym roku się wszystkim zgromadzonym spełniły – powiedział  przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Mieczysław Łuczak  info:M. Marszałkowski

 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe