Ostrów: Goście z Ameryki Południowej w ostrowskiej ,,dziewiątce"

  • 10.01.2018, 13:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Goście z Ameryki Południowej w ostrowskiej ,,dziewiątce"
Dwa przedświąteczne tygodnie w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II upłynęły nie tylko w bożonarodzeniowym, lecz także w egzotycznym nastroju.

Wszystko to za sprawą gości z Brazylii i Kolumbii, którzy gościli w ,,dziewiątce" aż przez dwa tygodnie. Wizyta Guilherme i Jose odbyła się, podobnie jak poprzednie tego typu, w ramach projektu realizowanego we współpracy z organizacją AIESEC.
Spotkania z udziałem gości odbyły klasy III - VI, co było świetną okazją do poznania krajów, kultury i różnorodnych ciekawostek związanych z krajami pochodzenia Guilherme i Jose. Mimo, iż goście przekazali podczas spotkań z uczniami wiele pouczających informacji związanych z Brazylią i Kolumbią, najwyraźniej zapadły w pamięć dwa hasła: capoeria i Shakira. Nasz brazylijski gość zaprezentował uczniom taneczną sztukę walki "capoeria", której podstawowych kroki mogli nauczyć się także uczniowie. Jose z  Kolumbii wzbudził zainteresowanie informacją, że mieszka w mieście (Barranquilla), z którego pochodzi Shakira, i w którym był kręcony teledysk  do piosenki "La Bicicleta". Jako, że zajęcia odbywały się w języku angielskim, a goście nauczyli uczniów również kilku zwrotów w swoich ojczystych językach, spotkania były też okazją do rozwoju umiejętności lingwistycznych.

Tradycyjnie już na czas wizyty gości zaplanowano różnorodne zajęcia popołudniowe z udziałem Guilherme i Jose. I tak, odbyły się zajęcia malarskie symbolizujące spotkanie trzech kultur, kulinarne, na których powstały brazylijskie i kolumbijskie przysmaki  oraz sportowe z elementami capoeiry i polskich gier i zabaw. We wszystkich zajęciach uczniowie "dziewiątki" uczestniczyli, jak co roku z chęcią i entuzjazmem. Goście mieli także okazję doświadczyć polskiej gościnności, zamieszkując u życzliwych rodzin uczniów. Niecodziennym doświadczeniem dla Guilherme i Jose był tez udział w wigiliach klasowych, podczas których poznali polskie tradycje bożonarodzeniowe.
 
Pobyt gości z Brazylii i Kolumbii był szóstą wizytą w ramach współpracy z organizacją AIESEC. W poprzednich edycjach projektu w murach dziewiątki gościli przedstawiciele dziesięciu innych krajów, a byli to mieszkańcy: Indonezji, Chin, Kanady, Tajlandii, Egiptu, Gruzji, Indii, Hong Kongu, Iranu i Malezji.
AR

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe