Ostrów: Wyjątkowi goście w SP nr 4

  • 04.01.2018, 18:11
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Wyjątkowi goście w SP nr 4
Dwóch studentów z Brazylii i Sri Lanki od kilku dni gości w Szkole Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim. Prowadzą w niej zajęcia z uczniami w ramach projektu edukacyjnego UnderStand, którego koordynatorem jest AIESEC – międzynarodowa organizacja pozarządowa propagująca ideę międzykulturowego wolontariatu.

Diogo z Brazylii oraz Lahiru ze Sri Lanki wzbudzili duże zainteresowanie wśród uczniów ostrowskiej „czwórki” . Wszak możliwość spotkania i rozmowy z osobami z odległych krajów, położonych na dwóch - różnych kontynentach, to dla młodych ludzi nie lada gratka.

Studenci z Brazylii i Sri Lanki prowadzą warsztaty językowo – kulturowe w języku angielskim. Uczestniczą w nich wszyscy uczniowie klas I – VI. W zajęciach biorą  też udział nauczyciele, którzy w razie potrzeby – pomagają uczniom w porozumiewaniu się z zagranicznymi studentami.
- Nasza szkoła w tym tygodniu w szczególny sposób stała się międzynarodową wspólnotą. Wizyta gości z programu AIESEC to wspaniały czas dla uczniów, w którym mają okazję poznać inną kulturę, nabyć nowe doświadczenia oraz uczestniczyć w niezwykłej lekcji języka angielskiego – mówi Renata Spodzieja, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim.

Diogo i Lahiru to wolontariusze, którzy m. in. poprzez gry, zabawę oraz zajęcia interaktywne  - prezentują swoim młodszym kolegom: historię, tradycje i zwyczaje panujące w Brazylii i na Sri Lance. Uczniowie „czwórki” dowiedzieli się również od nich o kulturze obydwu krajów, specyfice kulinarnej czy sposobach obchodzenia świąt. Studenci z odległych zakątków świata podkreślali również, że wielkim dobrodziejstwem dla polskich uczniów jest to, że mogą nieskrępowanie uczęszczać do szkół, praktycznie nie martwiąc się w ogóle o poczucie bezpieczeństwa i dobre warunki socjalno – bytowe.

Diogo i Lahiru  zwrócili uwagę na fakt, że państwa z których przyjechali - są krajami wielu kontrastów. Słusznie postrzegane, jako turystyczne raje, w których oprócz bogatych rejonów, można też zobaczyć takie miejsca, w których problemy społeczno – ekonomiczne wiążą się z biedą, bezdomnością czy pracą wykonywaną przez dzieci za bardzo niskie wynagrodzenie. Wielu ludzi nie zdaje sobie  z tego sprawy. Dlatego informując o tym uczniów, zagraniczni studenci nie ukrywali, że chcieli wzbudzić w nich refleksję, że warto docenić warunki, w jakich mają okazję uczyć się i dorastać w Polsce.

Podczas warsztatów, uczniowie „czwórki” mogli również dowiedzieć się o ludziach, którzy zamieszkują Brazylię i Sri Lankę, a także o miejscach godnych uwagi. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem, a uczniowie chętnie zadawali pytania gościom szkoły i rozmawiali z nimi w języku angielskim, doskonaląc swoją dotychczasową wiedzę i umiejętności.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe