Ostrów: Festiwal Bożonarodzeniowy po raz pierwszy

  • 21.12.2017, 10:00 (aktualizacja 22.12.2017, 10:14)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Festiwal Bożonarodzeniowy po raz pierwszy
Merry Christmas, Frohe Weihnachten, Feliz Navidad, Joyeux Noёl, Рождеством, Wesołych Świąt. Te pozytywne słowa, niosące bożonarodzeniowe przesłanie, towarzyszyły uczestnikom I Regionalnego Festiwalu Bożonarodzeniowego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

14 grudnia 2017 IV LO, które słynie z wysokiego poziomu kształcenia języków, zainaugurowało kolejną piękną i mądrą tradycję przedświątecznych spotkań uczniów i nauczycieli z całego regionu po to, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami, ale również poznać tradycje bożonarodzeniowe wielu krajów europejskich, nauczyć się słów i zwrotów w różnych językach na warsztatach językowych, wykonać samodzielnie kartki i ozdoby świąteczne pod okiem artysty plastyka i w końcu wziąć udział w międzyszkolnym konkursie piosenek bożonarodzeniowych.

W warsztatach i zajęciach, przygotowanych w ramach Festiwalu przez nauczycieli i uczniów IV Liceum, wzięło udział ponad 170 uczniów z kilkunastu szkół z całego regionu. Uczniowie mogli wybrać zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego.  Nie były to zwykłe lekcje szkolne. Swoich młodszych kolegów uczyli licealiści, dla których było to również niesamowite doświadczenie. Na zajęciach z języka angielskiego gimnazjaliści poznali zabawne fakty o krajach anglojęzycznych, zobaczyli też filmik „false friends”, o słowach, które brzmią po angielsku i po polsku bardzo podobnie, ale znaczą zupełnie coś innego. Na warsztatach z języka niemieckiego mięli natomiast okazję rozmawiać przez skypa z Monachijczykiem o tradycjach adwentowych i świątecznych w Niemczech, rozwiązywać  quizy oraz wysłuchać wrażeń z niedawnego pobytu licealistów na jarmarku bożonarodzeniowym w Dreźnie.

Na zajęciach z języka hiszpańskiego i francuskiego uczniowie uczyli się liczyć do 20, poznawali też podstawowe zwroty grzecznościowe, w tych językach starali się również przywitać i przedstawić sobie. Licealiści przy pomocy nauczycieli przygotowali też krótkie prezentacje o Hiszpanii i Francji. Gimnazjaliści bardzo chętnie uczyli się nowych słówek, tym bardziej, że były one przekazywane przez ich starszych kolegów, czyli ciekawą metodą nauki przez nauczanie. Dzięki warsztatom mogli zobaczyć, że warto uczyć się języków obcych. Dla licealistów prowadzenie zajęć z gimnazjalistami było nowym doświadczeniem. Mogli wczuć się w rolę nauczycieli i poznać tajniki tego zawodu przez doświadczenie. Na twarzach „młodych nauczycieli” nie było widać stresu. Zajęcia prowadzone były w bardzo przyjaznej i twórczej atmosferze.

W ramach Festiwalu Bożonarodzeniowego odbyły się też warsztaty plastyczne. Prowadziła je Agnieszka Lisiak „Skórka”- artystka i rzeźbiarka oraz nauczycielka w IV LO. Gimnazjaliści tworzyli w glinie m.in. kartki świąteczne oraz ozdoby świąteczne. Ich małe-wielkie dzieła zostaną wypalone w specjalnym piecu i pomalowane. Młodzi twórcy będą mogli odebrać swoje prace tuż przed świętami.

W trakcie Festiwalu odbył się też konkurs piosenki bożonarodzeniowej. Młodzi artyści śpiewali w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. I miejsce zajęła Anna Klah ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie, II miejsce - Zuzanna Klötzel z Liceum i Gimnazjum Dwujęzycznego im. St. Staszica w Pleszewie, III miejsce - Wiktoria Piekarska ze Szkoły Podstawowej w Ciepielewie.

Ogłoszony też został konkurs na kartkę świąteczną. Gimnazjaliści wykonywali je w różnych technikach. I miejsce zajęła Joanna Poprawa ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Ulatowskiego w Gorzycach Wielkich, II miejsce zajęła Katarzyna Dudek ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Ulatowskiego w Gorzycach Wielkich, III miejsce -  Agnieszka Miętkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 14 z oddziałami gimnazjalnymi w Ostrowie Wielkopolskim.

Regionalny Festiwal Bożonarodzeniowy odbywający się pod honorowym patronatem starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego, to nowy pomysł  kreatywnych i pełnych pasji nauczycieli i uczniów IV Liceum. Jego głównym celem było zmotywowanie i zachęcenie uczniów do nauki języków obcych poprzez rozwijanie zdolności wokalnych i artystycznych. Już pierwsza edycja okazała się dużym sukcesem. Liczba chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu była tak duża, że nie wszyscy mogli wziąć udział.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe