
Miasto inwestuje w kształcenie techniczne i zamierza przeznaczyć ponad 14,5 miliona złotych na doposażenie pracowni szkół w nowoczesny sprzęt, kursy doszkalające nauczycieli, praktyki oraz staże dla uczniów. To wszystko w ramach platformy "Kalisz - przestrzeń dla profesjonalistów". To sieć współpracy, w której zaangażowani są nauczyciele szkół technicznych oraz przedsiębiorcy.
- Według ostatnich danych stopa bezrobocia wynosi u nas niewiele ponad 3 procent, czyli znajduje się na granicy błędu statystycznego - mówi prezydent Grzegorz Sapiński. - Jest to z jednej strony powód do zadowolenia, ponieważ mieszkańcy mają pracę, z drugiej jednak może to być w dłuższej perspektywie czasu bariera rozwojowa dla biznesu. Zgodnie z przyjętą strategią komunikacji marketingowej Miasto Kalisz wychodzi naprzeciw wyzwaniom demograficznym i perspektywom rozwojowym przedsiębiorców. Chcemy wspomóc kaliski biznes w poszukiwaniu wykwalifikowanych, dobrze wykształconych pracowników, gotowych do podjęcia pracy w nowoczesnych, innowacyjnych firmach. Budujemy markę biznesową Kalisza jako „przestrzeni dla profesjonalistów” i, co najważniejsze, robimy to wspólnie z przedsiębiorcami.
Platforma składa się z trzech projektów, a pierwszy z nich "Kalisz – przestrzeń dla profesjonalistów. Kwalifikacje i doświadczenie inwestycją w przyszłość młodzieży z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej", w którym ma wziąć udział blisko 250 uczniów i 50 nauczycieli przedmiotów zawodowych i obejmuje szkolenia, staże i praktyki zawodowe, doradztwo zawodowe oraz udział w obozach naukowych. Wartość projektu to prawie 1,5 mln złotych.
Kolejny projekt o nazwie „Kalisz – przestrzeń dla profesjonalistów. Nowoczesne pracownie kluczem do sukcesu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” o wartości 12,5 mln złotych obejmuje wyremontowanie oraz utworzenie łącznie 15 pracowni, zakup nowoczesnego wyposażenia, w tym obrabiarek CNC, pomiarów CAD/CAM, elektrotechniki i elektroniki, druku cyfrowego.
Celem trzeciego projektu jest podniesienie kwalifikacji zawodowych 152 mieszkańców Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej w tym 150 mężczyzn i 2 kobiet, którzy będą mieli szanse przejść kurs spawania różną metodą, kurs instalacji elektrycznych, programowania sterowników PLC oraz operatora obrabiarki. Wartość projektu to blisko 750 tysięcy złotych.
Inwestycje mają zachęcić do zostania w Kaliszu i pomóc budować dobrą przyszłość miasta. Jak twierdzi prezydent, dobrą przyszłość można zbudować, mając odpowiednie wykształcenie oraz umiejętności. Jak widać, jest nim wykształcenie techniczne. Ostatni z projektów ma zostać zrealizowany do końca marca 2020 roku.