Kalisz: Podziękowania dla kwestarzy

  • 12.12.2017, 10:16
  • Patrycja Pera
Kalisz: Podziękowania dla kwestarzy Katarzyna Ciupek
W poniedziałek, 11 grudnia, odbyło się spotkanie podsumowujące 17. kwestę na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy. Było ono okazją do przekazania podziękowań wolontariuszom i wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia publicznej zbiórki na ten szlachetny cel. Wyróżniono także najskuteczniejszych kwestarzy, którzy zebrali do puszek największe kwoty.

- Pamięć o tym, co było pozwala nam budować to, co jest. Pomniki, cmentarze, tablice pamiątkowe są symbolami zbiorowej pamięci. Indywidualne losy naszych przodków składają się na wielką, wspólną, historię społeczności miasta, regionu, kraju – mówił w imieniu Grzegorza Sapińskiego, prezydenta Kalisza - wiceprezydent Artur Kijewski. - Dziękuję wszystkim Państwu – kwestarzom, organizatorom – za zaangażowanie, poświęcony czas. Jestem wdzięczny i pełen podziwu dla tych, którzy po raz kolejny – niezależnie od pogody – w szczególnym dniu, jakim jest 1 listopada, stają z puszką na cmentarzu komunalnym. Jest to postawa zasługująca na szacunek oraz uznanie.

W tym roku kwestujący zebrali 10. 619,18 złotych. Środki zostały przeznaczone na pokrycie kosztów restauracji grobowca Leona Nieszkowskiego (1778-1835) – prezydenta Kalisza z 1815 r., marszałka szlachty powiatu kaliskiego. 

Słowa podziękowania zostały skierowane do wszystkich, którzy zaangażowani są w organizację zbiórki, m.in. do działaczy i pracowników kaliskiego oddziału PTTK, straży miejskiej, pracowników Biura Cmentarza Komunalnego, Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu  i Turystyki Urzędu Miejskiego, a także przedstawicieli kaliskich mediów.

Bieżący rok w Kaliszu był poświęcony Stefanowi Szolcowi-Rogozińskiemu, w związku z tym kwestarze razem z listem gratulacyjnym otrzymali, wydany na zlecenie Miasta Kalisza komiks pt.  „Stefan Szolc-Rogoziński. Rejs ku przygodzie”, autorstwa Adama Polkowskiego, Macieja Klósaka, Dariusza Skonieczko oraz Przemysława Kaczmarka.

Do tej pory, dzięki środkom finansowym uzyskanym ze zbiórek publicznych przeprowadzono prace konserwatorskie i remontowe przy m.in. nagrobku Adama Chodyńskiego, kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, grobowcu Henryka Mikołaja Milera - powstańca styczniowego, kaplicy Repphanów, czy grobie córek namiestnika Daragana.

Organizatorem kwesty jest kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Kaliszu.  Oprac. Anna Błaszczyk

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe