Kalisz: Dni Fińskie w Wielkopolsce

  • 11.12.2017, 15:14
  • Patrycja Pera
Kalisz: Dni Fińskie w Wielkopolsce Katarzyna Ciupek
100. rocznica odzyskania przez Finlandię niepodległości oraz 150. rocznica urodzin Generała, Premiera, Marszałka Finlandii Carla Gustafa Mannerheima stały się okazją do zorganizowania Dni Fińskich w Wielkopolsce. Prezydenta Grzegorza Sapińskiego podczas dzisiejszej uroczystości w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej reprezentowała Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza.

- 100 lat temu losy narodów fińskiego i polskiego układały się zadziwiająco podobnie. Uzyskaliśmy niepodległość dzięki wybuchowi I wojny światowej i przewrotom politycznym, które miały miejsce w wielu zakątkach Europy – mówiła wiceprezydent Barbara Gmerek. - Szanowni państwo, Kalisz nie zapomina, że  jeden z najważniejszych bohaterów Finlandii przez pewien czas związany był z najstarszym polskim miastem. Marszałek Mannerheim właśnie tutaj służył jako kornet w 15. Aleksandryjskim Pułku Dragonów.

Wśród gości dzisiejszej uroczystości znalazł się m.in. Robert Jakubiec, konsul honorowy Finlandii w RP.

Uczestnicy obchodów wysłuchali wykładu na temat Generała, Premiera, Marszałka Finlandii Carla Gustafa Mannerheima i wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy „Śladami Marszałka Mannerheinma w Polsce 1889-1919”.

Przy tablicy poświęconej pamięci generała Mannerheima kwiaty złożyli konsul honorowy Finlandii, przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu oraz kierownictwa uczelni.

Organizatorami Dni Fińskich w Wielkopolsce są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Tekst: Katarzyna Ciupek

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe