Ostrów: Rowerem dookoła ziemi

  • 11.12.2017, 14:25
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Rowerem dookoła ziemi
Jubileusz 40-lecia istnienia obchodził Klub Turystyki Kolarskiej Bicykl 1977. W tym czasie członkowie klika razy objechali kulę ziemską sumując pokonane dystanse na rowerach.

Uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu odbyło się 9 grudnia br. w Ostrowie. Krótką historię organizacji przedstawił pełniący od roku 2013 roku funkcję prezesa Jarosław Maj.
- Do Klubu należy obecnie ponad 50 osób w różnym wieku, często są to całe rodziny. Jeden z klubowiczów mieszka nawet w Oleśnicy, a spora grupa w Skrzebowej i Moszczance. Członkowie Bicykla udzielają się w wielu organizacjach, są m.in. kręgosłupem ostrowskiego PTTK, organizując cykliczne rajdy i zloty. W 2017 r. w naszych imprezach wzięło udział ponad 200 osób – mówił Jarosław Maj.
Oprócz niego w skład władz wchodzą: Krzysztof Pietrzak - wiceprezes, Zbigniew Pohl – wiceprezes, Marek Ampuła – sekretarz, Irena Franka – skarbnik.  

Największa imprezą w dziejach Bicykla była organizacja w 2012 roku 61. Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK w Antoninie. Przez tydzień przebywało w mieście i powiecie 549 kolarzy turystów z Polski i z zagranicy poznając przy okazji zabytki i atrakcje regionu. Dumą organizacji jest wydana z okazji jubileuszu publikacja, 40 wycieczek dla mieszkańców na 40-lecie Klubu’’ zawierająca szereg propozycji aktywnego spędzenia czasu wraz z omówieniem najważniejszych atrakcji.

Podczas spotkania wręczono odznaczenia i dyplomy dla najbardziej zasłużonych działaczy wśród nich była spora grupa młodych turystów kolarzy.

Starosta Ostrowski gratulując tylu lat działalności oraz umiejętnej pracy z dziećmi i młodzieżą uhonorował najbardziej zasłużonych dyplomami i upominkami.
– W tych pakiecikach znajdziecie Państwo m.in. dzwonki rowerowe. Proszę je traktować jako zaproszenie na oddanie do użytku ścieżki rowerowej Ostrów-Lewków-Michałków, którą powiat ostrowski budować będzie w 2018 roku – powiedział Paweł Rajski.


Przez Starostę Ostrowskiego zostali uhonorowani

Józef Talaga – założyciel klubu w 1977 roku. W PTTK od 1970 roku. Przodownik Turystyki Kolarskiej i Instruktor Krajoznawstwa. Były Prezes i Wiceprezes KTK „Bicykl – 1977”. Współorganizator rajdów i imprez turystycznych ostrowskiego Oddziału PTTK. Prowadzi trasy rajdowe a swoją pasją zaraził nie jednego młodego człowieka.

Bogdan Barański - założyciel klubu w 1977 roku. W PTTK od 1975 r. Miłośnik cienkich opon i długich dystansów: na rowerze, nartach biegowych i nordick walking. Człowiek małej postury ale z żelazną kondycją.

Krzysztof Pietrzak – wiceprezes KTK „Bicykl – 1977”, członek ZO PTTK w Ostrowie Wielkopolskim. Od kilku lat oddany pracy na rzecz klubu i oddziału PTTK. Współorganizator rajdów i imprez turystycznych ostrowskiego PTTK. Sprawdzony kolega w rowerowych wyprawach i kwatermistrz na noclegach.

Zbigniew Pohl – najstarszy stażem w PTTK członek naszego klubu od 1968 r. Przodownik Turystyki Kolarskiej i Prowadzi trasy rajdowe a swoją pasją zaraźił jak kolega Józef nie jednego młodego człowieka. Miłośnik jazdy tyłem na rowerze i monocyklu.

Janusz Jastrowicz – klubowy fotograf. Współorganizator rajdów i imprez turystycznych ostrowskiego Oddziału PTTK. Pomocnik Znakarzy Szlaków Turystycznych. Współwykonawca szlaków rowerowych Powiatu Ostrowskiego w tym Szlaku Dookoła Powiatu Ostrowskiego.

Dariusz Nowacki – wieloletni Prezes KTK „Bicykl – 1977”. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji klub przetrwał „chude lata”. Honorowy Przodownik Turystyki Kolarskiej, Instruktor Krajoznawstwa i Znakarz Szlaków Rowerowych. Współautor i wykonawca szlaków rowerowych w Powiecie Ostrowskim i Południowej Wielkopolsce. Współautor wydawnictw krajoznawczych wzbogacających ostrowski rynek wydawniczy. Współorganizator rajdów i imprez turystycznych ostrowskiego PTTK. Komandor 61 Zlotu Turystów Kolarzy w Antoninie a ostatnio wspólnie z żoną Gosią XV Wielkopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej.

Jarosław Maj – Prezes Klubu KTK „Bicykl – 1977” i wiceprezes ZO PTTK w Ostrowie Wielkopolskim. Przodownik Turystyki Kolarskiej, Pieszej, Instruktor Krajoznazstwa, Pilot wycieczek, Przewodnik Terenowy i Znakarz Szlaków Nizinnych. Organizator masowych imprez turystycznych dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych w ostrowskim PTTK. Pomysłodawca i realizator wielu projektów edukacyjnych realizowanych w ramach Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. Współautor z Dariuszem Nowackim „Przewodnika po szlakach turystycznych okolic Ostrowa Wielkopolskiego” i mapy powiatu ostrowskiego. Pomysłodawca Ostrowskiej Odznaki Krajoznawczej „Ostrószko”. Projektant oraz znakarz w terenie pieszych i kolarskich szlaków turystycznych w Południowej Wielkopolsce. Autor projektu „Karta wycieczki warta” finansująca udział dzieci i młodzieży w rajdach. Dopełnieniem projektu było wydanie talii kart z atrakcjami i zabytkami naszego miasta i powiatu. Autor wielu map i folderów, w tym ostatnio „40 wycieczek dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego na 40 lecie Bicykla 1977”. Współorganizator rajdu kolarskiego Tour de Bicykl i współautor szkolenia dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie orientacji w terenie z użyciem mapy, kompasu i urządzeń GPS z trybem Geocachingu, połączone z wykładem na temat atrakcji turystycznych Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe