Warszawa: Uczniowie powiatu ostrowskiego w gronie laureatów

  • 07.12.2017, 09:35
  • Ryszard Binczak
Warszawa: Uczniowie powiatu ostrowskiego w gronie laureatów
Z inicjatywy marszałka Stanisława Karczewskiego w Senacie odbyło się międzynarodowe seminarium parlamentarne w formacie Trójkąta Weimarskiego poświęcone hejtowi i hakerstwu w sieci.

W tym ważnym wydarzeniu, w którym brali również udział senatorowie i zaproszeni goście z Francji i Niemiec, uczestniczył przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym senator Łukasz Mikołajczyk. W trakcie seminarium zostały wręczone nagrody zwyciężczyniom konkursu ,,Hejter, haker, e-obywatel". W konkursie wyłonionych zostało ogółem dwudziestu laureatów - uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Otrzymali oni specjalne dyplomy.
- Bardzo się cieszę, że w tym gronie znalazła się uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim Julia Szczepaniak oraz uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach Mateusz Szczepaniak - powiedział senator Łukasz Mikołajczyk.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o zjawiskach w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwie w sieci oraz roli obywatela w budowaniu e-demokracji.

Otwierając obrady, marszałek Stanisław Karczewski zwrócił uwagę na to, że mimo oczywistych pozytywów, takich jak otwarty i nieprawdopodobnie szybki dostęp do informacji i komunikacji, w cyberprzestrzeni istnieją poważne zagrożenia, takie jak rozprzestrzenianie się fali hejtu czy fake newsów. Podkreślił on, że bezpieczeństwo w sieci to kwestia ważna dla wszystkich, bo wszyscy są użytkownikami internetu.

Seminaryjna dyskusja koncentrowała się wokół trzech głównych tematów. Pierwszy z nich to "Hejt, haking i nadużywanie sieci. Kto zaczął? Co jest gorsze? Kto bardziej winien?" Kolejny temat seminarium to "Cyberbezpieczeństwo. Jakim kosztem i w imię czego?" Trzeci temat seminarium to "Legislacja: jakie kroki regulacyjne są możliwe, dopuszczalne i skuteczne?"
 - Podsumowując seminarium, oceniłem przeprowadzoną dyskusję jako czas bardzo efektywnie spędzony na niezwykle merytorycznej debacie, która dotknęła tylko części ogromnej problematyki. Wskazałem na kwestie, które uszły uwadze uczestników, np. kryptowaluty czy hazard w internecie. W mojej opinii będzie można je poruszyć podczas kolejnych seminariów w ramach Trójkąta Weimarskiego. Nasze seminarium pokazuje, że warto się spotykać i podejmować wszelkie działania, aby hejtu i mowy nienawiści było znacznie mniej - dodał przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym.

W przededniu seminarium senator Łukasz Mikołajczyk spotkał się z laureatami konkursu "Hejter, haker, e-obywatel" oraz ich opiekunami. Miał okazję porozmawiać z młodymi ludźmi o zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Dyskusja była bardzo merytoryczna, poparta niezwykle ciekawymi argumentami i opiniami.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe