Kalisz: 100 lat po internowaniu legionistów Marszałka

  • 30.11.2017, 11:43
  • Patrycja Pera
Kalisz: 100 lat po internowaniu legionistów Marszałka Tomasz Staszczyk
Sto lat temu w obozie jenieckim w Szczypiornie zostali internowani legioniści Józefa Piłsudskiego. Uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed wieku odbyła się w środę 29 listopada, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Uroczystość rozpoczął koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru "Dysonans" z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Gości przywitali gospodarze spotkania: Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu, ppłk Ryszard Czapracki, komendant COSSW i prezydent Grzegorz Sapiński. - Jestem naprawdę dumny, jako gospodarz miasta i jako Polak, z faktu, że przyszło mi żyć wśród ludzi, którzy szanują swoją przeszłość, potrafią transponować historyczne wartości na grunt współczesny - mówił prezydent Sapiński. - Za wszystkie inicjatywy, przywracające oraz utrwalające pamięć, że tu właśnie „rodziła się niepodległość”, dziękuję serdecznie.

Spotkanie było także okazją do promocji najnowszej publikacji Archiwum Państwowego w Kaliszu - "Materiałów źródłowych do dziejów legionistów internowanych w Szczypiornie w 1917 roku" (wybór i opracowanie Grzegorz Waliś). Uroczystość zakończyła prezentacja najważniejszych źródeł dotyczących legionistów internowanych w Szczypiornie w 1917 roku. Tomasz Staszczyk

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe