Kalisz: Krótsza kolejka po mieszkania

  • 22.11.2017, 10:17 (aktualizacja 23.11.2017, 14:22)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Krótsza kolejka po mieszkania Tomasz Staszczyk
Skróciła się lista oczekujących na mieszkania komunalne, jednak nie wszyscy chcą z nich korzystać.

Priorytetową sprawą jaką postanowił zająć się samorząd tej kadencji, było skrócenie listy osób oczekujących na mieszkanie komunalne. Jednym ze sposobów na realizację postawionego celu, było przyspieszenie procedur odzyskiwania mieszkań. Zweryfikowano listę oczekujących, w wyniku której uprawnienia do przydziału mieszkania utraciły osoby, o dochodach przekraczających ustanowiony próg, określony w uchwale rady miejskiej. Ale również osoby, które posiadają inne nieruchomości lokalowe w Kaliszu, albo te, które kilkakrotnie, bez racjonalnego uzasadnienia odmówiły przyjęcia proponowanego mieszkania komunalnego. Są rówież mieszkańcy, którzy sami zrzekli się uprawnień do mieszkania ze względu na zmiany jakie zaszły w życiu m.in.: wyjazd za granicę lub zakup mieszkania  na własność.
Na ostatniej konferencji prasowej, prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński poinformował, że liczba oczekujących na lokal mieszkalny wynosi 120 rodzin.  Jeszcze rok temu liczba oczekujących wynosiła 180 rodzin, a trzy lata temu 660.  Można przyznać, że jest to ogromny postęp w realizacji założeń i planów dotyczących polityki mieszkaniowej Kalisza. Być może gdyby podobne zasady były wprowadzone kilkanaście lat temu, kolejka byłaby zdecydowanie mniejsza. Obecnie najdłużej oczekującą na lokal mieszkalny jest rodzina, której wniosek wpisany został na wykaz osób uprawnionych do przydziału lokalu mieszkalnego w roku 2010. Natomiast w roku  2014 najstarszy wniosek uprawniający do przydziału lokalu mieszkalnego pochodził z 1997 roku. Okres oczekiwania to obecnie około 7 lat.
W tym roku Miasto oddało zaadaptowany budynek przy ul. Warszawskiej 93a, w którym powstało 23 lokali socjalnych i 11 pomieszczeń tymczasowych. Mieszkania socjalne wyposażone są w centralne ogrzewanie, składają się z kuchni, łazienki i jednego lub dwóch pokoi. Zamieszkały tam m.in. rodziny o niskich dochodach lub takie, którym sąd na mocy wyroku o eksmisję z dotychczas zajmowanego mieszkania przyznał uprawnienie do lokalu socjalnego. Stawka czynszu w lokalach socjalnych pozostaje niezmieniona od 2013 roku i wynosi 1,20 zł.
Nie wszyscy , którzy mogli zamieszkać w lokalu socjalnym przy ul. Warszawskiej wyrazili na to zgodę. W tym roku Urząd zaproponował 35 rodzinom ofertę najmu. Jednak 12 rodzin odmówiło. Przyczyną odmowy są wygórowane oczekiwania wobec przydzielonego mieszkania. Większe rodziny oczekują salonu, kuchni i kilku sypalni. Niestety miasto nie jest w stanie zrealizować ich oczekiwań, bo jak zwraca uwagę, są to mieszkania komunalne.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe