Powiat Kaliski: Placówka pod Aniołami ma pierwszych podopiecznych

  • 22.11.2017, 09:16
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Placówka pod Aniołami ma pierwszych podopiecznych W.Przybylska
Kontrolę działalności Placówki Opiekuńczo Wychowawczej typu Interwencyjnego im. Aniołów Stróżów w Ostrowie Kaliskim przeprowadziła Komisja Oświaty i Zdrowia Rady Powiatu Kaliskiego. Przewodniczący Dariusz Korczyński zwołał posiedzenie wyjazdowe w Ostrowie Kaliskim, gdzie od 4 września 2017 roku działa prowadzona przez Caritas placówka.

Dariusz Korczyński przewodniczący Komisji Oświaty i Zdrowia, by sprawdzić jak funkcjonuje najmłodsza placów wychowawcza w powiecie kaliski, zwołał wyjazdowe posiedzenie komisji. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza im. Aniołów Stróżów typu interwencyjnego zlokalizowana jest w miejscowości Ostrów Kaliski, gmina Brzeziny, powiat kaliski, województwo wielkopolskie.

Placówka mieści się w wyremontowanym budynku dawnej szkoły podstawowej.

Jest to placówka koedukacyjna przeznaczona dla 14 wychowanków, chłopców i dziewcząt w wieku od 10 do 18 roku życia, a w przypadku rodzeństwa umieszczonego w placówce dla dzieci młodszych. Czas pobytu wychowanków w placówce to maksymalnie 3 miesiące, jednakże w określonych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 6 miesięcy.

Celem działalności placówki jest interwencyjne zapewnienie całodobowej opieki oraz zabezpieczenie wszelkich niezbędnych potrzeb dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej, a także podjęcie działań mających na celu powrót dzieci, o ile to możliwe, do rodziny naturalnej, a w przypadku braku takiej możliwości umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej, rodzinie adopcyjnej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Rozruch placówki trwał dwa miesiące. Przez ten czas kierowani byli podopieczni, ale ze względu na złożoną i trudną sytuację pod względem m.in. ich zdrowia psychicznego, nie zostali przyjęci. Pierwszy podopieczny trafił do  ośrodka 9 listopada. Teraz jest ich już dwóch i kolejne trzy osoby czekają na przyjęcie. Sytuacja ta bardzo dynamicznie się zmienia- przyznaje Marta Gałach Dyrektor POW w Ostrowie Kaliskim

Komisja rozmawiała z dyrekcja placówki o planowanych zmianach, które umożliwią ustabilizowanie gospodarki finansowej. Chodzi o stworzenie placówki socjalizacyjno - interwencyjnej przez co zostaną połączone siły ośrodka, który na stałe będzie opiekował się dziećmi, nie tylko w charakterze interwencyjnym nad dziećmi z częścią interwencyjną. To ustabilizuje sytuację finansową placówki.

Personel w placówce pracuje całą dobę i czeka na kolejnych wychowanków.W.Przybylska

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe