Kalisz: Pamięci Stefana Rogozińskiego

  • 22.11.2017, 09:07
  • Patrycja Pera
Kalisz: Pamięci Stefana Rogozińskiego I.Cieślak
Tablica z piaskowca informująca o spoczywających w grobowcu rodzicach Stefana Szolca-Rogozińskiego oraz o tym, iż podróżnik zmarł i został pochowany w Paryżu została umieszczona na Cmentarzu Ewangelickim w Kaliszu. Tablicę ufundowało Miasto Kalisz.

W roku Stefana Szolca-Rogozińskiego Miasto Kalisz podjęło szereg działań mających przypomnieć i spopularyzować postać i dokonania kaliskiego podróżnika. Wraz z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej czynione były starania o upamiętnienie miejsca spoczynku Stefana Rogozińskiego na podparyskim cmentarzu. Z przyczyn formalnych okazało się to niemożliwe.

Mając na uwadze niebanalny życiorys i osiągnięcia kierownika pierwszej polskiej wyprawy badawczej do Afryki oraz historię jego rodziny władze samorządowe postanowiły upamiętnić podróżnika poprzez umieszczenie tablicy ze stosowną inskrypcją przy grobowcu, w którym spoczęli jego rodzice.
Inicjatywa ta spotkała się z przychylnym przyjęciem ze strony księdza proboszcza Michała Kühna, administratora cmentarza. Została pozytywnie zaopiniowana przez konserwatora zabytków. Tablicę z piaskowca o wymiarach 100 cm x 80cm na zlecenie Miasta wykonała kaliska firma KAM-BET Władysława Jarczewskiego.

W najbliższy piątek przedstawiciele władz miasta wraz z gośćmi z Kamerunu udadzą się na cmentarz, gdzie – przed tablicą - złożą wiązankę kwiatów.  I.Cieślak

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe