Powiat Ostrowski: Jubileusz Chóru pw. św. Grzegorza

  • 21.11.2017, 09:29
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Jubileusz Chóru pw. św. Grzegorza
Liczący obecnie 21 członków Chór pw. św. Grzegorza działający przy parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach świętował 90-lecie istnienia. Skromniejszą, ale również okrągłą rocznicę (10-lecie) obchodził ponadto jego obecny dyrygent Mariusz Jernalczyk, który wziął zespół pod swoje skrzydła w 2007 roku, mając wówczas zaledwie 20 lat.
Jubileuszowy koncert z tej okazji, który odbył się w Starym Kinie, zgromadził wielu przyjaciół i sympatyków. Na widowni zasiedli m.in. burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Ławniczak, wiceprezes Południowo-Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim Andrzej Sobański, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego Diecezji Kaliskiej (a zarazem były dyrygent chóru św. Grzegorza) Krzysztof Niegowski oraz były dyrektor tego Studium ksiądz kanonik profesor Władysław Mroziński, proboszcz parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach ksiądz kanonik Zbigniew Króczyński i jego poprzednik ksiądz prałat Edward Wawrzyniak, delegacje zaprzyjaźnionych chórów. Z historią dziewięciu dekad działalności Chóru pw. św. Grzegorza zaznajomił zebranych Mariusz Jernalczyk, którego wspomnienia objęły takie fakty jak: powstanie zespołu i jego rozwój, uczestnictwo w licznych zjazdach, zawodach i konkursach śpiewaczych oraz wydarzeniach o charakterze religijnym, zdobyte nagrody i wyróżnienia, współpraca z innymi organizacjami. - W swoim imieniu bardzo chciałbym podziękować chórzystom za wysiłek włożony w pracę i w śpiew. Jesteśmy jak jedna rodzina i pewnie gdyby nie chórzyści i ich zaangażowanie, nie byłoby nas tutaj - podsumował Mariusz Jernalczyk. Moc podziękowań, ciepłych słów i życzeń w stronę chórzystów, dyrygenta oraz prezesa Marka Pawlaka popłynęło również od zaproszonych gości. Wielkie uznanie dla działalności formacji wyraziła burmistrz Bożena Budzik. - Rozsławiacie Gminę i Miasto Nowe Skalmierzyce, jestem więc dumna, że istniejecie już 90 lat - mówiła burmistrz. - Świętujemy dzisiaj również "młody" jubileusz 10-lecia pracy dyrygenta, którego talent zasługuje na najwyższy podziw. Pracę Mariusza Jernalczyka docenili sami chórzyści, wręczając mu okolicznościową statuetkę z podziękowaniami. O wielkiej i prawdziwej wartości tego rodzaju aktywności kulturalnej mówił też poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, a księża: Zbigniew Króczyński, Edward Wawrzyniak i Władysław Mroziński dziękowali chórzystom za obecność w życiu parafii i upiększanie liturgii mszy świętych. Reprezentujący zaś Południowo-Wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim Andrzej Sobański wręczył przyznane przez PZChiO odznaki. Otrzymało je sześcioro chórzystów: Józefa Orzechowska i Bernadetta Spasowska - Odznaki I stopnia oraz Stefania Paluch, Małgorzata Ławniczak, Andrzej Szczepaniak i Piotr Mielcarek - Odznaki II stopnia. Uroczystość uświetnił występ, na który złożyły się utwory najsłynniejszych kompozytorów, m.in. Mikołaja Gomółki, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Nabucco Giuseppe Verdiego, Johna Lennona czy Ennio Morricone. Magdalena Kąpielska
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe