Kalisz: Światowy Dzień Żywności w Gastronomiku

  • 16.11.2017, 12:42
  • Patrycja Pera
Kalisz: Światowy Dzień Żywności w Gastronomiku org
Pod hasłem "Jarzynowy zawrót głowy” odbyła się tegoroczna edycja Światowego Dnia Żywności w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

W środę 15 listopada zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie wysłuchali prelekcji na temat dobroczynnych właściwości warzyw i poszerzyli swoją wiedzę o prozdrowotnej ich roli. Głównym celem organizatorów było propagowanie zdrowego stylu życia z naciskiem na podkreślenie korzyści płynących ze spożywania warzyw oraz świadomości dużej roli aktywności fizycznej w zachowaniu zdrowia i witalności. Odbyła się również wystawa plakatów z krótkim przekazem dotyczącym aktywnych składników odżywczych w warzywach, zapobiegających chorobom cywilizacyjnym, np. nowotworom.

Tematyka tegorocznych obchodów dnia żywności w "Gastronomiku" nawiązuje do dwóch fundamentalnych poziomów piramidy żywienia, która w 2016 została zmodyfikowana pod względem spożywania większej ilości warzyw i większej aktywności fizycznej. Ze względu na dobroczynne właściwości warzywa powinny być dodawane do każdego posiłku. Warto po nie sięgać na śniadanie, obiad i kolację, a nawet jak się okazuje, mogą stanowić deser i wchodzić w skład wypieków.  Prelekcję wzbogacił pokaz taneczny "Jarzynowej salsy” oraz degustacja świeżo wyciskanych soków i ciast z dodatkiem warzyw.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe