Powiat Kaliski: Akcja rozwieszania budek lęgowych

  • 14.11.2017, 09:14
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Akcja rozwieszania budek lęgowych I. Wałęsiak
Akcje rozwieszania budek lęgowych na terenie Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej ruszyła 11 listopada i potrwa do 15 listopada. Akcja realizowana jest pod patronatem starosty kaliskiego, Krzysztofa Nosala w ramach projektu Działania edukacyjne upowszechniające zachowania przyjazne środowisku pn. „Tajemnice przyrody Wielkopolski” na terenie województwa wielkopolskiego – konkursy, publikacja i akcja rozwieszania budek” realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. Dziś odbyła się inauguracja akcji w Leśnym Centrum „Las Winiarski” w Kaliszu.

W ramach akcji leśnicy z nadleśnictw z Kalisza, Grodźca, Gołuchowa i Taczanowa przeprowadzają lekcję przyrody o ochronie ptaków, uczą jak montować budki lęgowe, gdzie najlepiej je wieszać i jakim gatunkom one służą. W ramach tegorocznej akcji montowane są budki lęgowe dla ptaków wg. Sokołowskiego typ A czyli taki ze średnicą otworu wlotowego: 33 mm, które przeznaczone są na mniejszych ptaków takich jak kowalik, sikory bogatki, sikory modrej, sikory ubogiej, sikory sosnówki, muchołówki małej, wróbli, mazurka.

Drugi rodzaj budek, który trafia do wielkopolskich lasów w ramach akcji, to budka lęgowa dla ptaków typ B, o średnicy otworu wlotowego: 45 mm. Przeznaczone są dla ptaków dzięcioła, dudka, kretogłowa, szpaka sikory, sóweczki, mazurka.

- Należy pamiętać, że budki lęgowe nie zastąpią naturalnych dziupli lęgowych. Są one jednak koniecznością w miejscach, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich ilość jest niewystarczająca. Widać, że są one zasiedlane, często mieszkają w nich oprócz ptaków również pszczoły, trzmiele czy myszy – mówi Mirosław Niczyporuk, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz.

- Każda akcja budująca w dzieciach zachowania proekologiczne jest warta wsparcia, dlatego objąłem patronatem te wydarzenia, a młodzi mieszkańcy naszego powiatu będą mieli ciekawą lekcję przyrody i postaw proekologicznych- mówił starosta kaliski, Krzysztof Nosal.

- W ramach akcji rozwieszonych zostanie 150 budek lęgowych. To już trzeci rok akcji, która doskonale sprawdza się w terenie, bo dzieci otrzymują praktyczną lekcję przyrody. W 2015 roku rozwiesiliśmy na terenie Wielkopolski 150 budek lęgowych, w 2016 roku kolejnych 100 budek i w tym roku do lasów, ogrodów i parków trafi kolejne 150 budek lęgowych, by promować pozytywne zachowania związane z ochroną środowiska- mówi Wioletta Przybylska prezes Stowarzyszenia, dyrektor Wydziału Promocji Informacji i Obsługi Rady.

Prof. Jan Sokołowski opracował kilka podstawowych typów budek lęgowych zaprojektowanych dla poszczególnych gatunków ptaków. Modele te ogólnie się przyjęły i stały się bardzo powszechne ze względu na ich prostotę i uniwersalność.

Budka musi posiadać ruchomą, otwieraną część, tak aby istniała możliwość oczyszczenia gniazda. I tego ucząc również leśnicy wszystkie dzieci.

W ramach projektu wydrukowany również został album „Tajemnice przyrody Wielkopolski” w którym umieszczone zostaną zdjęcia fauny i flory lasów Wielkopolski wykonane przez uczestników konkursu fotograficznego. To będzie już szósty wydawany przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej jako efekt konkursów fotograficznych o tematyce przyrodniczej.  Do tej pory Stowarzyszenia wydało albumy pn. „Skarby Wielkopolski, „Ukryte bogactwo rezerwatów przyrody”, „Cuda Natury w Wielkopolsce” „Wielkopolska z lotu ptaka”  oraz „Bogactwo lasów Wielkopolski”.

Drugi konkurs jaki został zorganizowany w ramach projektu to „Dbajmy o przyrodę Wielkopolski” i polegał na organizacji zbiórek jak największej liczby kasztanów i żołędzi dla zwierzyny leśnej. Kasztany i żołędzie są przysmakiem dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków: sójek i bażantów. Są bogate w witaminy i substancje odżywcze, dlatego wykorzystywane są do dokarmiania zwierzyny leśnej. Wiele zwierząt otrzymuje dzięki temu  w okresie zimy niezbędny pokarm, którego normalnie nie mogłoby samodzielnie znaleźć ze względu na trudne warunki pogodowe w trakcie tej pory roku.

Z kolei przy Szkole Podstawowej w Nowym Nakwasinie w Gminie Koźminek punktu edukacyjnego skierowanego głównie dla dzieci i młodzieży, składającego się z 5 elementów edukacyjnych  prezentujących m.in. tropy zwierząt, przekroje drzew czy zachowania przyjazne środowisku dotyczące dokarmiania zwierząt. W. Przybylska

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe