Ostrów: Spotkanie z profesorem Dolatowskim

  • 11.11.2017, 10:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Spotkanie z profesorem Dolatowskim
W Zespole Szkół Budowlano - Energetycznych odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. Włodzimierzem Dolatowskim, długoletnim kierownikiem Katedry Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W ten sposób zainaugurowano cykl spotkań i wykładów w ramach obchodów zbliżającego się Święta Patrona szkoły Ernesta Malinowskiego.
Grupa młodzieży kształcąca się w zawodzie technik budownictwa i technik architektury krajobrazu wzięła udział w zajęciach ze znanym designerem. W pierwszej części wykładu profesor Dolatowski przedstawił zakres zagadnień, którymi zajmuje się Pracownia Projektowania Produktu ASP we Wrocławiu. Program dydaktyczny pracowni obejmuje projektowanie skupione wokół realnych potrzeb przemysłu i dotyczy przedmiotów z obszaru domu, rekreacji, a także wyposażenia przestrzeni zurbanizowanej. Pan Profesor jest m.in. autorem projektu wyposażenia urbanistycznego Koszalina, wyposażenia placów zabaw dla sieci restauracji ,,Mc Donald's." Ma w swoim dorobku zawodowym współpracę z takimi firmami jak: ,,SHARP'', ,,TES'', ,,POLAR'' i ,,WROZAMET.'' Nasz wykładowca opracował także projekt tramwaju niskopodłogowego dla ,,PESA" Bydgoszcz (w realizacji). Pan Dolatowski wykorzystał doświadczenie, jakie zdobył w szkole średniej - jest absolwentem Technikum Kolejowego - czyli absolwentem naszej szkoły. Druga część wykładu poświęcona została historii wzornictwa przemysłowego i projektowania designerskiego. Pan prof. Dolatowski podkreślił znaczenie lat 20- tych ubiegłego stulecia, klasycznego modernizmu, który w architekturze odpowiadał stylowi Bauhaus. Bauhaus to szkoła w Niemczech, która odegrała ogromną rolę w powstaniu wzornictwa przemysłowego. Przedstawił także znaczenie wzornictwa europejskiego, w tym polskiego (maszyny do szycia Zienger) oraz wzornictwa amerykańskiego, które rozwinęło się po II wojnie światowej i było nastawione głównie na kuszenie klientów. Następnie wykładowca przedstawił etapy projektowania designu - od pomysłu przez określenie funkcji, konstrukcji, materiału, technologii przy uwzględnieniu aspektów estetycznych i ekonomicznych - do prototypu wyrobu. W trakcie całego spotkania prof. Dolatowski podkreślał znaczenie inspiracji w projektowaniu: ,, Inspiracje projektu nie mogą być pracami obcych autorów. Silni jesteśmy wtedy, kiedy projektujemy sami ''mówił. Ważne dla wykładowcy jest także adresowanie swoich produktów do odbiorców z całego świata. Potwierdzał to licznymi zdjęciami ze swoich podróży z różnych zakątków naszego globu. Niewątpliwie zainteresowanie uczestników wzbudził licznymi pracami swoich dyplomantów. Znalazły się wśród nich, m. in. projekty: ,,Modułowy przystanek komunikacji miejskiej'', ,,Ul modułowy dla pszczoły miodnej'', "Urządzenie stymulujące naukę gry na instrumentach muzycznych dla dziecka.'' Maria Ostrowicz Szmolke
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe