Kalisz: Nie dla psa "szpitalik"

  • 03.11.2017, 18:40 (aktualizacja 06.11.2017, 08:53)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Nie dla psa "szpitalik" schronisko dla zwierząt w Kaliszu
W kaliskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt miał zostać wybudowany "szpitalik" dla czworonogów. To projekt Budżetu Obywatelskiego 2017.

"Szpitalik" dla Bezdomnych Zwierząt nie zostanie wybudowany. Miasto postanowiło nie zrealizować inwestycji w tym roku.
- Projekt, który został w ubiegłym roku zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2017, został przygotowany niezgodnie z wymogami prawa budowlanego - mówi Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza. -  Przekraczał również dopuszczalną linię zabudowy i chociażby z tego tytułu musieliśmy przeprojektować złożony wniosek. Nowy, który został wykonany na zlecenie Wydziału Rozbudowy Miasta, jest obiektem z prawdziwego zdarzenia  usytuowanym na tyłach schroniska.
W obiekcie o powierzchni 200 m2, miało znaleźć się 12 pomieszczeń,  łatwe do dezynfekcji. Oprócz tego jedno większe pomieszczenie dla kotów, umywalnie oraz prysznic dla zwierząt. Dodatkowo pomieszczenia techniczne na leki i środki dezynsekcji oraz pokój dla lekarza weterynarii. 
- Przewidziane były pomieszczenie zabiegowe, które pomogą weterynarzowi w sposób profesjonalny zadbać o zwierzęta - wyjaśnia Dagmara Pokorska, naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji. - To nie miały być sale operacyjne. Znaleźć się tam miało również kilka pomieszczeń administracyjnych oraz boksy pozwalające odizolować chore zwierzęta. To miał być budynek, który rzeczywiście służyłby zwierzętom.
Na zadanie głosowało ponad 2 tys. mieszkańców i zajęło drugie miejsce na liście projektów ogólnomiejskich.  Mimo tak dużego poparcia, brakuje środków na jego wykonanie.
- Koszt wybudowania przekracza środki przeznaczone na urzeczywistnienie zadania ogólnomiejskiego - dodaje Gmerek. - Na jego realizację mamy maksymalnie 510 tysięcy.  Projekt kosztował ok 39 tys. Natomiast koszt wybudowania obiektu to  1 mln 300 tys. 
Tak wysoka kwota obejmuje tylko budowę obiektu, bez wyposażenia. Ratusz tłumaczy, że jest to spowodowane tym, iż  jest to jest obiekt specjalistyczny, a nie biurowy i takie są wymagania. 
- Dokumentacja została uzgodniona  z inspekcją weterynaryjną - informuje Dagmara Pokorska. - Znajdą się tam wentylacje mechaniczne, odpowiednie zabezpieczenie, wykończenie i trwałość materiałów w przypadku boksów, które będą używane przez zwierzęta. To są standardy inne, niż te typowo do przebywania ludzi.
Włodarze nie są w stanie określić kiedy rozpocznie się budowa "szpitalika". Nie wiadomo również skąd pozyskać na ten cel środki. 
- Nie ukrywam, że chciałabym, aby obiekt powstał na terenie schroniska dla bezdomnych zwierząt - przyznaje wiceprezydent - Czy przyszły rok  będzie rokiem, w którym inwestycja zostanie zrealizowana ? Na tę chwilę nie jestem w stanie odpowiedzieć.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
IKA
IKA 03.11.2017, 21:38
Mój dom ze wszystkimi mediami i projektem kosztował - projekt 10 tys. budowa 120, za co ku...wa 1 mln 300. Ile pod stołem....Projekt 39 tys.... Boże mój dom ma 350 m2....Empatia, to jest to czego wam urzędasy brakuje

Pozostałe