Ostrów: Pamiętajmy o bezdomnych i samotnych

  • 02.11.2017, 10:11
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Pamiętajmy o bezdomnych i samotnych
W ostrowskim urzędzie spotkali się przedstawiciele służb mundurowych, instytucji pomagających osobom bezdomnym oraz miasta. Wszystko po to, by dobrze przygotować się na okres zimowy. Na początku tego tygodnia, pierwszy raz tej jesieni, temperatura w naszym regionie spadła poniżej zera.
Zimno jest szczególnym problemem dla osób starszych, które mieszkają samotnie oraz dla osób bezdomnych, które przebywają w pustostanach, altanach, opuszczonych budynkach. Tam osoby te szukają schronienia przed zimnem, jednak jest to najczęściej ochrona niewystarczająca, a bezdomni narażeni są na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu. - Strażnicy miejscy, a także funkcjonariusze policji sprawdzają miejsca, w których najczęściej bezdomni szukają schronienia. Proponują im wówczas skorzystanie z ostrowskich schronisk. Najczęściej osoby takie odmawiają przyjęcia pomocy. Staramy się ich jednak namówić na przyjęcie ubrań, ciepłego posiłku, na skorzystanie z gorącego prysznica i spania w dogodnych warunkach – mówi Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej. W ramach codziennej służby, obchodów swoich rewirów, strażnicy miejscy zwracają szczególną uwagę na takie osoby. - Z uwagi na fakt, że w schroniskach funkcjonuje zakaz spożywania alkoholu, często osoby bezdomne nie chcą z nich korzystać. Niestety, kończy się to niekiedy wychłodzeniem organizmu i interwencją medyczną – dodaje komendant. Warto wspomnieć, że problem wychłodzenia organizmu, nie dotyczy wyłącznie osób bezdomnych. Warunki zimowe znacznie ograniczają możliwości samodzielnego poruszania się osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo lub chorych. W skrajnych przypadkach osoby takie mogą być poważnie zagrożone – samotne w wychłodzonych mieszkaniach, pozbawione ciepłego posiłku. - Jeśli wiemy, że w naszym sąsiedztwie mieszka ktoś, kto może potrzebować pomocy, sprawdźmy w jakich żyje warunkach, zapytajmy czego potrzebuje, spróbujmy nawiązać kontakt z krewnymi. Pamiętajmy, by o samotnej osobie w trudnych warunkach życiowych powiadomić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne, śpiące na ławkach lub w altanach na działkach. Sprawdzajmy osoby śpiące na przystankach. Reagujmy – wykonajmy telefon na policję, do straży miejskiej lub do służb ratunkowych. Taki telefon może uratować komuś życie – apeluje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Na terenie Ostrowa osobom bezdomnym pomocy udzielą: * Schronisko i Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta, Ostrów Wielkopolski ul. Olszynowa 53a, tel. 62 7383646, * Schronisko dla kobiet z dziećmi, Ostrów Wielkopolski, ul. Grunwaldzka 72, tel. 603810180. * Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. 62 592 11 22.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe