Kalisz: Bezpieczeństwo dzieci w Halloween!

 • 31.10.2017, 11:59
 • Patrycja Pera
Kalisz: Bezpieczeństwo dzieci w Halloween! pixabay
Halloweenowe zabawy organizowane są w wielu krajach nocą 31 października. Tego dnia dzieci w przebraniach odwiedzają mieszkańców swojej okolicy i zbierają słodycze. Część młodych kaliszan włącza się w zabawę z okazji Halloween. Apelujemy o kulturalne świętowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym „przebierańcom”.

Jeszcze parę lat temu Halloween był zupełnie nieznany w Polsce. Ta nowa tradycja całkiem niedawno przywędrowała do naszego kraju. Dzieci przebrane za duchy, upiory i inne postacie pukają do drzwi domów wołając „cukierek albo psikus”. Według tradycji należy im się jakiś słodki poczęstunek. Jeśli go nie otrzymają mogą spłatać gospodarzom figla. Dla najmłodszych 31 października to czas zabawy, dla rodziców to dzień w którym powinni skoncentrować się na bezpieczeństwie swoich pociech. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że dzieci będą zbierać słodycze po zmroku, a to nie jest bezpieczne.

 

 • Zaplanujmy tak zbieranie łakoci, aby przebierańcy poruszali się w grupie, a ci najmłodsi mieli dorosłego opiekuna.

 • Zawsze musimy wiedzieć z kim i gdzie są nasze pociechy oraz o której wrócą.

 • Aby wzmóc opiekę nad najmłodszymi zadbajmy o to, aby zawsze miały przy sobie telefon komórkowy.

 • Tłumaczmy dzieciom, aby nie wchodziły do obcych mieszkań bez zaufanej osoby dorosłej.

 • Powiedzmy dzieciom, aby bezzwłocznie informowały nas o każdej sytuacji zaczepek ze strony osoby nieznajomej. Jeśli dziecko poczuje się zagrożenie ze strony obcego powinno zadzwonić na Policję, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarną czy Straż Miejską.

 • W trakcie zbierania słodyczy dzieci muszą również pamiętać, że nie wolno wchodzić na cudzą posesję, gdzie pies biega luzem, nawet kiedy właściciel jest w pobliżu.

 • Jednym z najprostszych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych uczestników zabawy jest wyposażenie ich w elementy odblaskowe. Pamiętajmy również, o przypomnieniu naszym pociechom, aby przy przejściu przez ulicę korzystały tylko z wyznaczonych do tego celu miejsc.

   

Wytłumaczmy też dzieciom, że nie wszyscy chcą brać udział w zabawie i że nie mogą oczekiwać, że każdy z sąsiadów będzie miał dla nich słodycze.

W tym dniu nie będzie również pobłażliwości dla łamania prawa czy wybryków chuligańskich – nawet w imię dobrej zabawy. Policja przypomina, że nie wolno spożywać alkoholu na ulicach, w parkach, na skwerach, placach, ale też w miejscach, w których zakaz spożywania alkoholu określa prawo lokalne. Apelujemy też by uszanować wolę ludzi, którzy Halloween nie obchodzą i chcą w tę noc spać spokojnie. KMP Kalisz

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe