Kalisz: Bądź zdrowy, oddychaj czystym powietrzem. Kalisz zaprasza!

  • 31.10.2017, 11:11
  • Patrycja Pera
Kalisz: Bądź zdrowy, oddychaj czystym powietrzem. Kalisz zaprasza! pixabay
Czyste powietrze ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Współczesny styl życia sprawia, że borykamy się z zanieczyszczonym środowiskiem, niską emisją i wysokim stężeniem CO2. W jaki sposób możemy wpłynąć na poprawę jakości powietrza? Dowiemy się z kampanii informacyjno-promocyjnej, która jest elementem zintegrowanego projektu Miasta Kalisza pn. „Rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej Miasta Kalisza wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego zwiększającą jego energooszczędność”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W ramach kampanii odbędą się rajdy rowerowe połączone z piknikami, spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w mediach pojawią się spoty telewizyjne i radiowe, w gazetach będą zamieszczone artykuły tematyczne.

Zapraszamy także do odwiedzania strony na facebooku:  facebook.com/KaliszczasnaTwojruch, na której pojawią się m.in. informacje o konkursie fotograficznym. Będzie on polegał na dodawaniu zdjęć opisujących drogę bez samochodu. Dla uczestników są przewidziane atrakcyjne nagrody w postaci bonów. Zwycięzca otrzyma bon na rower wartości 1500 zł, druga nagroda to bon na hulajnogę wartości 400 zł, a trzecia na rolki o wartości 200 zł. Dla następnych 10 osób przygotowany zostanie pakiet upominków. Konkurs będzie trwał przez tydzień.

W dniach 8 i 11 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży.

Pierwszy rajd rowerowy odbędzie się już w sobotę, 4 listopada. Zostanie połączony z piknikiem rodzinnym.  Zbiórka uczestników zaplanowana została na godz. 10.00 przed Ratuszem. Każdy otrzyma zestaw gadżetów. Zapisy prowadzone będą na profilu facebook oraz [email protected]ójruch.pl. Rajd będzie przebiegał ulicami i ścieżkami rowerowymi Kalisza. Zakończy go piknik rodzinny na Polach Marsowych.

Przewidziano różne atrakcje zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych: gry planszowe, sprawnościowe, zabawy dla dzieci, balony, bańki mydlane, kalambury, quizy z nagrodami. Nie zabraknie poczęstunku, a w przypadku deszczowej pogody będzie można schronić się w namiocie. 

Gościem specjalnym wydarzeń będzie Piotr Bielak, akrobata, który zaprezentuje widowiskowe pokazy jazdy na rowerze. To pierwszy i jedyny człowiek w Polsce, który przejechał na rowerze trialowym ośmiometrowy odcinek po linie. Jest również pierwszym i jedynym człowiekiem na świecie, który żongluje czterema piłkami siedząc na kierownicy roweru, znajdując się jednocześnie na platformie umieszczonej dwa metry nad ziemią.

Kampania Miasta Kalisza ma uświadomić mieszkańcom, że największym źródłem niskiej emisji, drugim zaraz po spalaniu śmieci, jest transport samochodowy.

Autobus, rower, spacer – to doskonała alternatywa dla aut osobowych. Wybierając podróż rowerem lub komunikacją miejską przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, redukcji hałasu i korków ulicznych, dbamy także o kondycję fizyczną. Mniej samochodów na drodze to mniejsza emisja spalin.

- Kalisz to miasto, w którym konsekwentnie są realizowane działania proekologiczne, zmierzające do poprawy jakości powietrza i zredukowania niskiej emisji. Kluczowa dla Kalisza jest kwestia nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, dzięki którym zmniejsza się emisja spalin. Wzrasta znaczenie i jakość transportu miejskiego. Autobusy sukcesywnie wymieniamy na proekologiczne, przyjazne środowisku i mieszkańcom. Niebawem w mieście powstaną także nowoczesne centra przesiadkowe, zainstalowane zostaną biletomaty i tablice informujące o odjazdach autobusów w czasie rzeczywistym – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Coraz popularniejszym środkiem transportu w najstarszym polskim mieście jest rower. Dróg dla cyklistów w Kaliszu cały czas przybywa i jest to proces, który będzie trwał. W tym roku został zrealizowany projekt „Kaliski rower miejski”, mieszkańcy głosowali na niego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Sposób podróżowania ma ogromne znaczenie. Rower i autobus czy samochód? Jeśli uświadomimy sobie, ile szkody wyrządzamy środowisku rezygnując z jednośladu, transportu zbiorowego czy spaceru wybór jest prosty. Czas na Twój ruch! AB

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe