Kalisz: Nowe rondo ma nazwę!

  • 27.10.2017, 15:44 (aktualizacja 27.10.2017, 15:53)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Nowe rondo ma nazwę!
Podczas Sesji Rady Miejskiej Kalisz, radni przegłosowali nazwę ronda, które ostatnio zostało oddane do użytku.

Na skrzyżowaniu ulic Stańczukowskiego i Korczak nowe rondo będzie nazywać się "Rondo Janusza Korczaka".   To prezydent wystąpił z inicjatywą nadania jemu nazwy, które zostało oddane do użytku w czerwcu br. Propozycję poparła Rada Osiedla Korczak.
Jednak nie wszyscy zgadzali się wyborem patrona. Za nazwą Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego był Martin Zmuda, kaliski radny. 
Janusz Korczak - a właściwie Henryk Goldszmit, pseudonim Stary Doktor był pedagogiem, pisarzem, działaczem społecznym i pediatrą. Był prekursorem walki o prawa dziecka. Napisał również wiele książek dla dzieci i młodzieży m.in.: "Król Maciuś I", "Król Maciuś na bezludnej wyspie", "Kiedy znów będę mały". Pracował i żył dla dzieci. Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z getta w 1942 roku, dobrowolnie towarzysząc  im w drodze na śmierć w komorze gazowej w obozie zagłady w Treblince, mimo że miał możliwość ucieczki. 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe