
- Najbardziej cieszy mnie to, że mieszkańcy angażują się w idee partycypacji społecznej poprzez swoje głosowanie - mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Zmieniają się trendy, bo coraz więcej mieszkańców głosuje elektronicznie. Zwiększyła się liczba osób głosujących na BO przez internet o 8,5 %, w porównaniu do ubiegłego roku. Cieszy mnie również to, że coraz więcej jest zadań, które mają na celu integrację społeczności na osiedlach, natury rozrywkowej. Widać również trend, że mieszkańcy są zadowoleni z wydarzeń ogólnomiejskich, bo zaproponowano i przegłosowano dwa koncerty: zespołu Bajm i Kombii.
W głosowaniu wzięło udział blisko 18 tys. mieszkańców z czego 82 tys. było uprawnionych. Aż 11 zadań będzie realizowane przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Kaliszu.
- Dzięki takiej różnorodności propozycji przełamaliśmy również to, że BO nie będzie realizowany tylko przez dwa wydziały, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji oraz Wydział Rozbudowy i Inwestycji - dodaje prezydent. - W tegorocznej edycji jest aż 19 projektów, które będą realizowane przez Wydział Kultury i Sztuki.
W przyszłym roku do wykonania jest 11 zadań ogólnomiejskich i 49 lokalnych. Tegorocznym zwycięzcą jest projekt pn. "Modernizacja kuchni oraz pralni w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu", który uzyskał 3005 głosów. Na 25 zadań BO 2018 zagłosowało ponad 1000 osób.
- Zwiększyła się ilości zadań, które uzyskały powyżej 1000 głosów - informuje Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza. - Inicjatywa mieszkańców pokazuje, że ma sens integrowanie się w głosowaniu na poszczególne projekty, które rzeczywiście ich interesują.
Głosujący zdecydowali, że istotnym będzie "Zakup 2 samochodów rozpoznawczo-ratowniczych wraz z wyposażeniem i przeznaczeniem JRG 1 i JRG 2 KM PSP w Kaliszu".
- Zawsze zwracałam uwagę na bezpieczeństwo - przyznaje Barbara Gmerek. - Pięć zadań zostało przegłosowanych dla Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Dotyczą one zakupu dwóch samochodów strażackich dla Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. To jest bardzo ważne zadanie. Ludzie, którzy wybrali ten projekt wiedzą, że głosowali na bezpieczeństwo swoje i mieszkańców Kalisza.
To już czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego. Podczas pierwszej w głosowaniu wzięło udział prawie 16 tys. osób, a w tegorocznej prawie 18 tys. Tendencja jest wzrostowa, w szczególności jeśli chodzi o sposób głosowania, bo podczas pierwszej edycji żaden z mieszkańców nie głosował przez internet, a już w tym roku prawie 11 tys. osób.
Do tej pory udało się zrealizować 74 zadania przez wszystkie trzy edycje BO. W 2015 roku wykonano 10 zadań z 13. W 2016 roku 25 z 50, a w tym roku do tej pory ukończono 29 z 54 zatwierdzonych projektów. Pula środków na zadania ogólnomiejskie opiewa na 1,5 mln zł. Natomiast na zadania lokalne 3 mln 470 tys. zł.