Powiat Ostrowski: Promocja książki o Janie Kempińskim "Błysk"

  • 22.02.2017, 13:34
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Promocja książki o Janie Kempińskim "Błysk"
W Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Raszkowie odbyła się promocja książki "Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945-1956" pod red. Agnieszki Łuczak i Aleksandry Pietrowicz. 
Publikacja prezentuje aktualny stan badań na polskim powojennym podziemiem niepodległościowym w Wielkopolsce w latach 1945-1956. Zamieszczone artykuły ukazują dzieje antykomunistycznej konspiracji oraz niektórych oddziałów zbrojnych działających w regionie od 1945 roku. Publikacje uzupełniają liczne, nieznane dotąd dokumenty i fotografie odnalezione w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej oraz przechowywane w zbiorach prywatnych. Książkę zaprezentował Tomasz Cieślak, współautor artykułu o kpt. Janie Kempińskim ps. "Błysk" - wielkopolskim żołnierzu niezłomnym. Przybliżył on obecnym postać "Błyska" oraz jego działalność na terenie powiatu ostrowskiego. Prezentację książki poprzedził pokaz filmu "Błysk" w reżyserii Zbysława Kaczmarka, zrealizowany przez TVP 3 Poznań przy współpracy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Głos zabrał również burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak, który przedstawił nowe, ciekawe materiały źródłowe dotyczące kpt. Jana Kempińskiego. Nad organizacją tego spotkania czuwało Stowarzyszenie Narodowo-Patriotyczne im. "Błyska", Gmina i Miasto Raszków, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu oraz Ireneusz Czech. Podobne spotkanie odbyło się w tym samym dniu w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Odolanowie.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe