Ostrów: Wspólnie będą pracować nad polityką senioralną

  • 24.10.2017, 06:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Wspólnie będą pracować nad polityką senioralną
W stolicy Wielkopolski podpisano deklarację o współpracy prezydentów 21. miast z terenu całej Polski w obszarze polityki senioralnej. Podpis na dokumencie w imieniu prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek złożyła jej zastępca Ewa Matecka.

W Urzędzie Miejskim w Poznaniu odbywała się konferencja pt. "Miasta przyjazne starzeniu się". Wśród miast z terenu całej Polski zaproszonych do udziału w konferencji znalazł się również Ostrów Wielkopolski. W pierwszym dniu spotkania zaprezentowały się przede wszystkim Miejskie Rady Seniorów. Mówiono także o przestrzeni publicznej, transporcie i mieszkalnictwie dla seniorów. W drugim dniu przedsięwzięcia mówiono o życiu społecznym seniorów, usługach społecznych i zdrowotnych, a także o edukacji, wolontariacie i rynku pracy dla osób powyżej 60 roku życia. W panelu dyskusyjnym na temat "Miasta w sieci miast przyjaznych starzeniu WHO" wzięli udział przedstawiciele trzech miast: Gdyni, Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego. O osiągnięciach, planach i wyzwaniach związanych z polityką senioralną na terenie naszego miasta opowiedziała zastępca prezydenta Ewa Matecka. - Wsłuchujemy się w potrzeby i oczekiwania grupy mieszkańców 60 plus, staramy się naszą ofertę miejską wciąż aktualizować. Dzięki temu życie seniorów w Ostrowie Wielkopolskim jest bardziej przyjazne i dogodne. Bogata oferta kulturalna i sportowa, jak również programy profilaktyczne, czy dostosowanie transportu miejskiego do potrzeb osób starszych sprawiają, że ostrowscy seniorzy mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym - mówiła Ewa Matecka. Ostrów Wielkopolski to jedno z 360 na świecie „Miast Przyjaznych Starzeniu” Światowej Organizacji Zdrowia. Aplikując do Sieci miasto chce ciągle doskonalić mechanizmy angażujące osoby starsze w działanie Sieci, przystosowywać miasto do potrzeb osób starszych oraz ciągle monitorować plan działania. - Tytuł przyznany przez Światową Organizację Zdrowia WHO jest dla naszego miasta z jednej strony ogromnym wyróżnieniem, a z drugiej motywacją do jeszcze większej pracy dla tej konkretnej grupy wiekowej. Otrzymanie tego wyróżnienia potwierdziło, że działania prowadzone przez nas idą w dobrym kierunku, a rozpoczęty proces zmian skutecznie przyczynia się do poprawy komfortu życia seniorów - dodała zastępca prezydenta. Z myślą o najstarszej grupie ostrowian w 2016 roku utworzono Dom Dziennego Pobytu „Senior – Wigor”, a od 2017 roku funkcjonuje mieszkanie chronione. Jeszcze w tym roku, dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powstanie na terenie miasta pierwszy Klub Senior Plus. Z kolei w budynku przy ulicy Wiosny Ludów i Kościelnej powstanie 14 mieszkań komunalnych, jedno- i dwupokojowych, przeznaczonych dla ostrowskich seniorów. Wartość inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego blisko 700 tys. zł pochodzić będzie ze środków zewnętrznych pozyskanych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wśród inicjatyw podjętych na rzecz seniorów można wyróżnić: Ostrowską Kartę Seniora, program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie, Program Teleopieki, czy Bank Czasu Seniora. W mieście działa Rada Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Seniora „Złoty Wiek”, a także Filmowy Klub Seniora. Ponadto osoby po 60. roku życia posiadają udogodnienia w transporcie miejskim. Miasto wspiera także organizacje pozarządowe działające na rzecz osób starszych. W 2016 roku miasto zostało wyróżnione tytułem „Gmina Przyjazna Seniorom”. Osoby powyżej 60 roku życia stanowią grupę ok. 18 - tysięczną osób wszystkich mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe