Aglomeracja: Wykonali ponad 240 lotów! Niosą pomoc i to jest najważniejsze! [WIDEO]

  • 23.10.2017, 09:50 (aktualizacja 23.10.2017, 14:49)
  • Patrycja Pera
Aglomeracja: Wykonali ponad 240 lotów! Niosą pomoc i to jest najważniejsze!…
Od listopada ub.r w Michałkowie działa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W całej Polsce są 23 jednostki. - Ostrów to doskonała lokalizacja - wyznaje Tomasz Golczyk, kierownik ostrowskiego LPR w Michałkowie.

Do tej pory udało się wykonać 246 misji. Głównie były to loty do wypadków, nagłych zachorowań oraz pilne transporty międzyszpitalne. 
- Ktoś może pomyśleć, że transporty to błaha sprawa - wyjaśnia Tomasz Golczyk.-  Otóż nie, ponieważ transportujemy pacjentów w bardzo ciężkim stanie z ośrodków o mniejszej referencyjności do tych o wyższej referencyjności. Każdy taki transport jest obciążony dużym ryzykiem zgonu pacjenta na pokładzie helikoptera. 
Ostrowska baza działa codziennie od 7.00 do 45 minut po zachodzie słońca.  Jak można się domyśleć, w okresie wiosenno-letnim dyżury ratowników są dłuższe, niż zimą.
- W okresie jesienno-zimowym ogranicza nas pogoda, głównie widoczność i podstawa chmur - dodaje kierownik ostrowskiego LPR. - Latem pogoda jest bardziej stabilna, ale wzrasta też liczba wypadków.
Pracują tam wyspecjalizowani i doświadczeni ludzie, ponieważ każdy z ratowników ma już ponad 12- letnie doświadczenie, które zdobywali w innych jednostkach lotniczych np. w Łodzi. 
Obszar działań nie dotyczy tylko powiatu kaliskiego i ostrowskiego. Do tej pory dysponowani byli przez cztery CPR-y m.in. z Łodzi, Kalisza, Poznania i Wrocławia. 
Standardowy obszar działań wynosi 60 km, ale ostrowski helikopter lata o wiele dalej.
- Umiejscowienie jednostki w Ostrowie Wielkopolskim było bardzo dobrym pomysłem, ponieważ jesteśmy w stanie ogarnąć rejon 120 km - przyznaje Tomasz Golczyk. -  Mamy świadomość, że szpital w Ostrowie ma pewne ograniczenia. Współpracuje nam się bardzo dobrze. Jest tutaj bardzo dobra kardiologia inwazyjna, ortopedia, interna, chirurgia dziecięca, ale przede wszystkim znajduje się tutaj jeden z pięciu w Polsce ośrodków leczenia poparzeń dzieci.  Brakuje neurochirurgi, ale korzystamy ze szpitala w Kaliszu. 
Jednostka została otwarta 18 listopada 2016 roku. Tego dnia również helikopter poleciał ratować 4 -letnią dziewczynkę z Brzezin. Obecnie trwa przetarg na budowę docelowej bazy, która będzie  znajdować się również w Michałkowie. Niedługo minie rok od pierwszego lotu helikoptera , którego koszt zakupu opiewał na kwotę 29 mln zł.
- Przez ten rok, który funkcjonowaliśmy wszystko działa jak należy - dodaje kierownik LPR. -  Zdobyliśmy kolejne doświadczenie i potwierdza to, że doskonale sobie radzimy. Niesiemy pomoc i to jest najważniejsze.
 

 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe