Kalisz: Nurkowali w Adriatyku [ZDJĘCIA]

  • 18.10.2017, 14:53 (aktualizacja 18.10.2017, 15:42)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Nurkowali w Adriatyku [ZDJĘCIA] osp kalisz
Od 9 do 15 października grupa kaliskich płetwonurków z OSP Kalisz i LOK Bursztyn przebywała w czarnogórskiej miejscowości Budva oddalonej od Kalisza o ponad 1600 km.

Czarnogóra to małe bałkańskie państwo, które słynie z ciepłego Adriatyku leżącego u stóp wysokich gór. W wodach przybrzeżnych znajduje się duża ilość wraków z I i II Wojny Światowej oraz wojen regionalnych. Nurkując w tym regionie można podziwiać ogrom grot i jaskiń podwodnych.  Wyjazd kaliskich płetwonurków był częścią cyklu szkoleniowego podnoszącego uprawnienia i kwalifikacje.
- Nurkujemy przez cały rok - mówi Bogumił Dopierała, naczelnik OSP i instruktor nurkowania trzeciego stopnia. - Już w styczniu zorganizowaliśmy nurkowanie podlodowe na wyrobisku Zośka w Kaliszu. Później całą wiosnę nurkujemy w chłodnych i ciemnych jeziorach w Polsce. W lipcu odbywa się trzytygodniowy obóz, podczas którego ćwiczymy prace podwodne rozkładając i składając rusztowania pod wodą, budując platformy, pompując własnym automatem oddechowym balon do wynoszenia przedmiotów, itd. Pod koniec roku zawsze organizujemy wyjazd aby ponurkować w innych, korzystniejszych warunkach. W tym roku Czarnogóra z uwagi na dużą ilość skał, klifów, tuneli, grot i jaskiń podwodnych. Zaczęliśmy od łatwych nurkowań stopniowo zwiększając ich trudność i głębokość. Ostatniego dnia obozu nasi płetwonurkowie musieli przepłynąć kilkaset metrów po ciemku z kamiennym i ostrym sufitem nad głowami. Tymi nurkowaniami nie tylko doskonalą swoje umiejętności, ale także zdobywają certyfikowane specjalności i kolejne stopnie nurkowe.
Nurkowanie w takim miejscu to niewątpliwie czysta przyjemność. Morze Adriatyckie o tej porze roku jest idealnym miejscem na tego typu eskapady. Na dworze utrzymują się wysokie temperatury, a woda nawet na głębokości 30 metrów ma 20 stopni.  Wyjazd odbył się jednak na prywatny koszt druhów OSP Kalisz. 
- W naszej jednostce są zrzeszeni druhowie, którzy specjalizują się w ratownictwie wodnym, ratownictwie medycznym, sterowaniem ratunkowymi łodziami motorowodnymi i w tym zakresie służymy społeczeństwu nieprzerwanie od maja do września - wyjaśnia prezes Grzegorz Kuświk najstarszej OSP w Polsce. - Płetwonurkowanie natomiast jest wielką pasją naszych druhów-ratowników. Zarówno obozy, jak i wyjazdy szkoleniowe oraz kolejne uprawnienia druhowie robią na własnym sprzęcie i na własny koszt. 
Po podwodnej krainie tuneli i morskich jaskiń i grot przewodził doświadczony płetwonurek oraz instruktor CMAS, Nebojsa Ivanovic. Jest członkiem specjalnej jednostki płetwonurków działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Czarnogóry.  Brał udział w akcjach rozminowywania dna morza z niewybuchów po wojnach. Jest też byłym funkcjonariuszem specjalnej jednostki policji zajmującej się m.in. ochroną prezydenta. Został odznaczony państwowym orderem za odwagę. Członek grupy ratownictwa morskiego, który niezliczoną ilość razy ratował ludziom życie na morzu. Wiele razy było też za późno  i odszukiwał oraz wydobywał zwłoki z dna morza. 
W wyjeździe wzięli udział: Bogumił Dopierała, naczelnik i instruktor; Piotr Piątyszek, wiceprezes i instruktor strzelectwa;  Michał Kaftanowicz, sekretarz jednostki, Grzegorz Olszyna, Rafał Olszyna, Marcin Józefowski, Miłosz Kubera; kaliski radny Rady Miejskiej Kalisza Dariusz Grodziski oraz Katarzyna Zderkowska.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe