Ostrów: Trzecia edycja OBO rozstrzygnięta!

  • 18.10.2017, 09:45 (aktualizacja 19.10.2017, 10:04)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Trzecia edycja OBO rozstrzygnięta!
Ponad 40 tysięcy głosów oddano na 40 zadań w ramach trzeciej edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wyniki głosownania mieszkańców ogłoszono w poniedziałek, 16 października, podczas uroczystej gali. Wśród zwycięskich zdań znalazły się zadania związane ze sportem i rekreacją, edukacją, ale także z infrastrukturą drogową.

Podobnie, jak w pierwszej oraz drugiej edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego, także i w tegorocznej edycji przeznazono milion złotych do dyspozycji mieszkańców na zgłoszone przez nich i cieszące się największym poparciem społecznym - zadania. Tak samo jak w dwóch poprzednich edycjach, głosowanie było możliwe zarówno przez Internet, jak i w formie tradycyjnej za pomocą papierowych kart do głosowania. Nabór wniosków trwał do 7 lipca. Mieszkańcy złożyli w sumie ich aż 93 na kwotę ponad 11,5 mln złotych. Po weryfikacji wniosków, do głosowania zakwalifikowano 70 projektów, w tym 46 tzw. zadań „dużych” oraz 24 zadania „małe”. W ramach przyjętych do głosowania projektów – 14 z nich to przedsięwzięcia społeczne, takie jak: festyny, działania edukacyjne, kulturalne czy profilaktyka prozdrowotna. Natomiast pozostałe 56 projektów to zadania z zakresu infrastruktury technicznej, np. budowa kompleksów sportowych, placów zabaw, siłowni zewnętrznych, dróg, chodników, ścieżek rowerowych i innych. Ciekawostką jest to, że w ramach tegorocznej edycji najmłodsze dwie wnioskodawczynie mają 19 lat, a najstarszy 81. Śmiało można więc powiedzieć, że udziałem w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim zainteresowani są zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy naszego miasta. W ramach III edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mogli wskazać w głosowaniu maksymalnie 2 różne zadania „duże”, których wartość jednostkowa nie przekracza kwoty 250 tys. zł oraz 2 różne zadania „małe” - nie przekraczające kwoty 25 tys. zł. Swoje głosy oddało ponad 19 tys. mieszkańców. W głosowaniu tradycyjnym wzięło udział ponad 10 tys. osób, zaś w głosowaniu internetowym blisko 9 tys. osób. - Państwa rosnące zaangażowanie zasługuje na wyrazy uznania i szacunku ze strony władz samorządowych - zwróciła się do wnioskodawców prezydent Beata Klimek. - Świadczy ono bowiem o dużym zainteresowaniu i chęcią współtworzenia rozwoju naszego miasta. To wielki zasób pomysłów oraz pozytywny, oddolny impuls do działania. Pokazywanie nam: samorządowcom - tego, co jest dla Państwa ważne. Jednocześnie zdając sobie sprawę z faktu, że ze względu na duże, jak i rosnące zainteresowanie udziałem w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim - nie wszystkie zgłoszone w tej edycji projekty staną przed szansą realizacji, zachęcam do ich zgłaszania w kolejnych edycjach budżetu. Są to bowiem gotowe i wartościowe projekty, które zasługują na możliwość ich urzeczywistnienia przy kolejnej puli pieniędzy, jakie będziemy chcieli zarezerwować właśnie na ten cel, jakim jest Ostrowski Budżet Obywatelski. W tegorocznej - trzeciej edycji - w kategorii zadań tzw. „dużych” zwyciężyły: - Wyposażenie publicznej siłowni wewnętrznej w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II - nowoczesne studio fitness - liczba oddanych głosów 2680 - Budowa bezpłatnego parkingu w rejonie ul. Poznańskiej przy ścieżce rowerowej na Piaski-Szczygliczka - liczba oddanych głosów 2571 - Zagospodarowanie rekreacyjno – sportowe boiska przy SP 11 – modernizacja - liczba oddanych głosów 2179 W kategorii zadań tzw. „małych” zwyciężyły: - Mała szkoła medialna w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II - liczba oddanych głosów 2772 - Modernizacja chodnika na ulicy Batorego od ulicy Kasprzaka do ulicy Traugutta - liczba oddanych głosów 2537 - Bawmy się jak za dawnych lat – budowa ogólnodostępnego zewnętrznego kompleksu urządzeń rekreacyjno – edukacyjnych - liczba oddanych głosów 2421 - Zieleń na szóstkę! Dbamy o wygląd i estetykę obiektów sportowych – rewitalizacja terenu zielonego wokół trybun i boiska przy Szkole Podstawowej nr 6 im. Macieja Rataja w Ostrowie Wielkopolskim - liczba oddanych głosów 1540 Muzycznym akcentem na Gali Finałowej Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego był występ Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod kierunkiem Pana Janusza Lipińskiego, młodych artystów z Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy - Trzcińskiego oraz solowy występ Karola Zmyślonego.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe